Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-3/423/4-N/07/EM/2
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-3/423/4-N/07/EM/2
Data
2007.04.10



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
gaz
okres rozliczeniowy
opłata abonamentowa
powstanie przychodu
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy dla celów CIT w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, tj. w ostatnim dniu miesiąca określonego na fakturze wystawionej klientom specjalnym?


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem M Spółka z o. o., z dnia 11 stycznia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: - Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym w części dotyczącej momentu powstania przychodu podatkowego w przypadku miesięcznych rozliczeń z klientami specjalnymi z tytułu dostaw gazu przewodowego.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: - Spółka dokonuje sprzedaży gazu ziemnego do tzw. klientów specjalnych (głównie dużych przedsiębiorstw). Na fakturach wystawianych przez Spółkę ujęte są oprócz opłat za zużycie gazu również inne elementy kalkulacyjne cen gazu, takie jak np. opłata abonamentowa i opłata za usługę przesyłową. Rozliczenia z tytułu dostaw gazu przedstawiają się następująco:Klienci specjalni dokonują zapłaty za faktyczne zużycie gazu w okresach miesięcznych, na podstawie faktur VAT wystawianych przez Spółkę. Spółka wystawia faktury VAT w miesiącu następującym po miesiącu, którego faktury te dotyczą. Faktury precyzują termin, w którym klient jest zobowiązany do zapłaty za dokonane już dostawy gazy.

W związku z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym wątpliwości Podanika dotyczą przepisów art. 12 ust. 3d oraz art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Podatnika w sprawie: - Zasady rozpoznawania obowiązku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku dostaw gazu przewodowego zostały uregulowane w sposób szczególny w art. 12 ust. 3d w związku z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „jeżeli strony ustalają, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku”. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 3d ww ustawy „przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego”. Dla dostaw gazu wykonywanych przez Spółkę dla klientów specjalnych okres rozliczeniowy został określony: - na fakturach wystawianych klientom specjalnym. W powyższym przypadku okres rozliczeniowy jest równy jednemu miesiącowi, a klienci dokonują płatności za okresy miesięczne. W związku z powyższym, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 3d w związku z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy dla celów CIT w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, tj. w ostatnim dniu miesiąca określonego na fakturze wystawionej klientom specjalnym.

Ponadto Spółka pragnie zaznaczyć, że przytoczone powyżej przepisy nie uzależniają powstania obowiązku podatkowego dla celów CIT od chwili wystawienia faktury ani momentu dokonania płatności za dostawy gazu. W związku z powyższym, zdarzenia te nie powinny mieć wpływu na moment rozpoznania przychodu podatkowego przez Spółkę. W konsekwencji, Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy dla celów CIT w ostatnim dniu miesiąca określonego na fakturze wystawionej klientom specjalnym, również w przypadku gdy faktura zostaje wystawiona już po zakończeniu miesiąca, którego dotyczy.

Dokonując oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w przypadku klientów specjalnych mamy do czynienia z usługą wykonaną, gdyż klienci dokonują zapłaty za faktyczne zużycie gazu w okresach miesięcznych, a faktury wystawiane są w miesiącu następującym po miesiącu, którego dotyczą i precyzują termin, w którym klient jest zobowiązany do zapłaty za dokonane już dostawy gazu.

Art. 12 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) wskazuje, iż za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei art. 12 ust. 3a ww ustawy, wskazuje, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: 1)wystawienia faktury albo 2)uregulowania należności.

Zatem z powyższego wynika, iż to dostawa będzie wyznaczała datę przychodu jeśli będzie przed (lub w terminie) fakturą albo przed (lub w terminie) uregulowania należności. W związku z powyższym w przypadku rozliczeń miesięcznych z klientami specjalnymi nie mają zastosowania przepisy art. 12 ust. 3c i ust. 3d ww ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze zaprezentowany stan faktyczny, w kontekście obowiązującego stanu prawnego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, ustalono że w stosunku do Wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie Podatnikowi przysługuje prawo wniesienia zażalenia za pośrednictwem Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj