Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-42/07/AR/2
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-42/07/AR/2
Data
2007.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy wydatki na meble, sprzęt AGD i inne przedmioty nizbędne do użtykowania lokalu przeznaczonego na wynajem stanowią koszt uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki, z dnia 20.03.2007r., uzupełnionego przez Pełnomocnika w dniu 04.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości dokonywania odliczeń od podatku należnego za 2007 rok wysokości składki ubezpieczenia zdrowotnego,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W 2007 roku jedynym dochodem Podatniczki jest dochód z najmu lokalu mieszkalnego, opodatkowany na zasadach ogólnych. Jak wynika z pisemnego uzupełnienia wniosku złożonego w dniu 04.06.2007r., Podatniczka złożyła w Narodowym Funduszu Zdrowia wniosek w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W związku z powyższym, Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy z należnego podatku od dochodu z tytułu wynajmu, może potrącać składkę ubezpieczenia zdrowotnego w wysokości dozwolonej, tj. 7,75 %.

Zdaniem Pełnomocnika, "Podatniczka ma prawo do odliczenia dobrowolnych składek na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ są one opłacane zgodnie z ustawą o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych".

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 27b ust. 2 i 3 ustawy, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki, natomiast wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Przepis art. 66 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawiera zamknięty katalog osób, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ustawodawca nie wymienia w nim osób osiągających przychody z tytułu najmu. Osoby te mają jednakże możliwość zawarcia z Narodowym Funduszem Zdrowia dobrowolnego ubezpieczenia, o czym stanowi art. 68 tejże ustawy. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatniczka płaci składkę na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z dyspozycją, określoną tym właśnie przepisem, tzn dobrowolnie. Literalne brzmienie art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi o możliwości obniżenia należnego podatku dochodowego, wyłącznie w sytuacji opłacania składek tytułem ubezpieczenia obowiązkowego, zatem uznać należy, że w sytuacji opisanej we wniosku, takie uprawnienie Podatniczce przysługuje.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że stanowisko Podatniczki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj