Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/978/KDO/423/79/07/EG
z 5 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/978/KDO/423/79/07/EG
Data
2007.09.05



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bankomat


Pytanie podatnika
Jaką stawkę amortyzacyjną należy zastosować przy zakupie bankomatu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz U z 2005r. Nr 8 poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Banku Spółdzielczego X z miesiąca czerwca 2007r, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia stawki amortyzacyjnej dla bankomatu

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu

stwierdza, że :

stanowisko Wnioskodawcy podane w w/w wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Bank Spółdzielczy X przedstawił we wniosku następujący stan faktyczny:

Bank dokona zakupu „Bankomatu”. W dniu 12.07.2007 (po dacie złożenia przedmiotowego wniosku) Bank wystąpił z pismem do Urzędu Statystycznego Ośrodka Standardów Klasyfikacji w Łodzi o informację do jakiej grupy, podgrupy i rodzaju KŚT należy zaliczyć zakup „Bankomatu” służącego do wypłaty gotówki na podstawie kart bankomatowych. W dniu 06.08.2007r Bank otrzymał odpowiedź z Urzędu Statystycznego w Łodzi, że w/w „Bankomaty” należy klasyfikować w grupowaniu: KŚT grupa 8 rodzaj 803 – Wyposażenie techniczne dla prac biurowych.

Zapytanie brzmi:

Jaką stawkę amortyzacyjną należy zastosować przy zakupie bankomatu?

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Banku, bankomat należy do rodzaju 669 „Kasy fiskalne i rejestrujące” Klasyfikacji Środków Trwałych, w odniesieniu do którego należy zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 20% zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art 16i ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( j. t. Dz. U. z 2000r Nr 54 poz 654 ze zmianami ) odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art 16j - 16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art 16h ust 1 pkt 1.

Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych stanowi załącznik nr 1 do w/w ustawy podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi według Klasyfikacji Środków Trwałych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 30.12.1999r w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych ( Dz U Nr 112 poz 1317 ze zmianami ), bankomaty służące do wypłaty gotówki na podstawie kart bankomatowych należą do grupy 8 rodzaj 803 „Wyposażenie techniczne dla prac biurowych”.

Zgodnie z pozycją 8 Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych stawka amortyzacyjna dla rodzaju 803 wynosi 14%.

W związku z powyższym, stawka amortyzacyjna dla bankomatu o symbolu 803 Klasyfikacji Środków Trwałych wynosi 14% stosownie do pozycji 08 Wykazu Rocznych stawek Amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne – postanowiono jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj