Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-2/443/149/06/KW
z 1 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-2/443/149/06/KW
Data
2007.03.01



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenia
przedmioty kolekcjonerskie


Pytanie podatnika
Podatnik zakupił banknoty kolekcjonerskie otrzymując fakturę VAT za stawką 22%. Banknoty te zostały sprzedane osobom fizycznym. Czy Podatnik może pomniejszyć kwotę VAT należnego o kwotę VAT naliczonego z tytułu zakupu i sprzedaży banknotów kolekcjonerskich?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (teks jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu banknotów kolekcjonerskich

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik zakupił banknoty kolekcjonerskie „50 zł Jan Paweł II” otrzymując fakturę VAT ze stawką 22%. Banknoty te zostały sprzedane osobom fizycznym. Podatnik podatek VAT należny od ww. sprzedaży naliczył, ujął w deklaracji VAT-7 i odprowadził do urzędu skarbowego. Proporcja obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług wynosiła 0,78%.

Pytanie Podatnika: Czy w związku z tym, że zakup banknotów służył w całości sprzedaży opodatkowanej Podatnik może na podstawie art. 86 ustawy z o podatku od towarów i usług pomniejszyć kwotę VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wykazanego w fakturze zakupu.

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę VAT naliczonego z tytułu zakupu i sprzedaży banknotów kolekcjonerskich „50 zł Jan Paweł II”.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z treścią art. 90 ust. 1 ww. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z powyższego wynika, iż na Podatniku ciąży obowiązek odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych jak i tych nieopodatkowanych. Dopiero w sytuacji, gdy nie jest to możliwe zastosowanie znajduje treść art. 90 ust. 2 ww. ustawy, który stanowi, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Powyższe zastrzeżenie dotyczy proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2-8. Jeżeli przekroczyła ona 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2. Jeżeli nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Jednakże w przedmiotowym przypadku Podatnik zakupione banknoty kolekcjonerskie wykorzystuje w całości do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem nie ma podstaw do stosowania proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2, gdyż przepis ten ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Tak wiec Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu i sprzedaży banknotów kolekcjonerskich na zasadach ogólnych, określonych w art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego po dniu 1 czerwca 2005.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj