Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-612/07-2/SAP
z 28 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-612/07-2/SAP
Data
2008.01.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa
ogrodzenie
stawki podatku
usługi montażowe


Istota interpretacji
Usługa polegająca na montażu przez Stronę wyprodukowanych przez nią furtek, bram i ogrodzeń podlega opodatkowaniu wg stawki VAT właściwej dla dostawy tych furtek, bram i ogrodzeń, czyli stawką VAT w wysokości 22%



Wniosek ORD-IN 573 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 09.11.2007 r. (data wpływu 21.11.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku przy usługach montażu wyprodukowanych przez Stronę bram, furtek i ogrodzeń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2007 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku przy usługach montażu wyprodukowanych przez Stronę bram, furtek i ogrodzeń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Strona prowadzi działalność polegającą na produkcji wyrobów z drutu (PKD 2873Z). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Strona, z materiału dostarczonego przez inwestora, produkuje konstrukcje stalowe dla budownictwa, takie jak np. ogrodzenia, furtki i bramy. Konstrukcje te są następnie montowane przez Stronę w ramach tego samego zlecenia. Budowa ogrodzenia stanowi jedno zadanie inwestycyjne z budynkiem mieszkalnym i jest ujęta w projekcie technicznym. Za wykonaną usługę Strona wystawia fakturę VAT o treści: „wykonanie i montaż ogrodzenia PKOB 112” i ze stawką podatku VAT w wysokości 7%. Strona świadczone przez siebie usługi sklasyfikowała jako „roboty związane z zakładaniem ogrodzeń, balustrad i poręczy” (PKWiU 45.34.10).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku montażu wyprodukowanych przez Stronę furtek, bram o ogrodzeń w obiektach budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 7%...

Zdaniem Strony usługa polegająca na montażu wyprodukowanych przez nią furtek, bram i ogrodzeń w obiektach budownictwa mieszkaniowego, jeśli ogrodzenie stanowi jedno zadanie inwestycyjne z budynkiem mieszkalnym i jest ujęte w projekcie technicznym, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na mocy art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) oraz ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

W myśl art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,

  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Pomimo faktu, iż ogrodzenia nie zostały wprost wymienione w art. 146 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy, to sformułowanie „w szczególności” sugeruje, iż nie jest to katalog zamknięty. Skoro w katalogu przykładowym ustawodawca wymienił drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, to można uznać iż przytoczona powyżej definicja infrastruktury towarzyszącej obejmuje również ogrodzenia. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, że Strona jest producentem w/w ogrodzeń, furtek i bram.

Zgodnie z przepisem § 2 pkt 1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r., Nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2008 r. W przepisie § 3 w/w rozporządzenia wymienione jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r., Nr 42, poz. 264 ze zm.). W zasadach metodycznych do tej klasyfikacji określono, że roboty instalacyjne i montażowe wykonywane przez producentów klasyfikuje się łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu. Montaż lub instalacja wyrobu budowlanego przez producenta stanowi dostawę towarów a nie usługę. Oznacza to, że montaż przez producentów elementów budowlanych takich jak bramy, furtki i ogrodzenia w obiektach budownictwa mieszkaniowego opodatkowany jest stawką podatku przyporządkowaną dla danego wyrobu, a nie usługi. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z obowiązującym do celów podatkowych PKWiU pod numerem 45.34.10 sklasyfikowane są „roboty związane ze stawianiem płotów i ogrodzeń”. Klasyfikacja przedmiotowych usług podana przez Stronę we wniosku została dokonana na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 r.

Zauważyć należy, iż w/w przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest przepisem przejściowym i stosuje się go od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. Natomiast od dnia 01.01.2008 r. obowiązuje nowe brzmienie przepisu art. 41 ust 12 w/w ustawy, zgodnie z którym stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 (czyli 7%), stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Również od dnia 01.01.2008 r. obowiązuje wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2007 r., Nr 249, poz. 1861) przepis § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r., Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych – w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy. Powyższe zmiany w przepisach nie zmieniają jednakże faktu, iż w przedmiotowym stanie faktycznym świadczona przez Stronę usługa jest opodatkowana tak jak dostawa montowanych materiałów.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż usługa polegająca na montażu przez Stronę wyprodukowanych przez nią furtek, bram i ogrodzeń podlega opodatkowaniu wg stawki VAT właściwej dla dostawy tych furtek, bram i ogrodzeń, czyli stawką VAT w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj