Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-364/07/BG
z 27 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-364/07/BG
Data
2008.02.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja
premia termomodernizacyjna
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy do premii termomodernizacyjnej uzyskanej przez wspólnoty mieszkaniowe na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych stosuje się przepis art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy premia termomodernizacyjna podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 770 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 05 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 14 oraz art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z uzyskaniem premii termomodernizacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 14 oraz art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z uzyskaniem premii termomodernizacyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka administruje wspólnotami mieszkaniowymi na podstawie umowy cywilno - prawnej. Wspólnotę mieszkaniową tworzy na mocy art. 6 ustawy o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.) ogół właścicieli lokali wchodzących w skład nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana, określona jako ułomna osoba prawna.

Rozliczenie wspólnoty mieszkaniowej obejmuje:

  1. Rozliczenie przychodów i wpłat od właścicieli na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (art. 14 ustawy o własności lokali) tj. rozliczenie bieżącej eksploatacji i rozliczenie wyodrębnionego funduszu remontowego.
  2. Rozliczenie wpłat na pokrycie kosztów indywidualnych związanych z poszczególnymi lokalami w tym wody, ścieków, nieczystości stałych, energii cieplnej itp.
  3. Rozliczenie pozostałych przychodów z tytułu pożytków z części wspólnej, odsetki od lokat, uzyskana premia termomodernizacyjna.

Do końca 2006 r. całość środków przeznaczona na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych korzystała ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W stanie prawnym obowiązującym od 01 stycznia 2007 r., w myśl dodanego art. 17 ust. 1 pkt 44, ze zwolnienia wyłączone są dochody uzyskiwane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do premii termomodernizacyjnej uzyskanej przez wspólnoty mieszkaniowe na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych stosuje się przepis art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy premia termomodernizacyjna podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy do premii termomodernizacyjnej uzyskanej przez wspólnoty mieszkaniowe na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych stosuje się przepis art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie zalicza do przychodów. Środki z premii termomodernizacyjnej wpłacane przez BGK bezpośrednio na rachunek w banku kredytującym umorzyły część zobowiązania wspólnoty wobec niego. Nastąpił więc przypadek otrzymania praw majątkowych, które były finansowane z budżetu państwa, co wyczerpuje wymagania przepisu art. 12 ust. 4 pkt 14.Premia termomodernizacyjna podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pojęcie "dotacji" użyte w ustawie nie jest zdefiniowane. Posiłkując się definicją "dotacji celowej" określonej w art. 106, ust. 2 oraz art. 107 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, za dotację można uznać środki pochodzące z państwowego funduszu celowego, jakim jest Fundusz Termomodernizacji. Sposób wypłacenia dotacji jest określony ustawą i ma tu znaczenie drugorzędne, gdyż istotą wsparcia jest działanie na korzyść beneficjenta. Nie ma znaczenia kto technicznie odebrał dotację, lecz z jakiego źródła pochodzi pomoc.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Warunki przyznania premii termomodernizacyjnej określone zostały w ustawiez dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr 162, poz. 1121 ze zm.). Ustawa ta określa zasady wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz zasady tworzenia Funduszu Termomodernizacji i dysponowania jego środkami.

Art. 1 pkt 1 cyt. ustawy określa zasady wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych mających na celu:

  1. zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania i budynków służących do wykonania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań publicznych na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej,
  2. zmniejszenie strat w energii w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a), do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii określone obowiązującymi przepisami lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
  3. całkowitą lub częściową zamianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne, w tym źródła odnawialne.

Środkiem służącym wspieraniu tych przedsięwzięć jest premia termomodernizacyjna, zdefiniowana w art. 2 pkt 6 cyt. powyżej ustawy, jako spłata przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwoty 25% wykorzystanego kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przez inwestora. Inwestor to właściciel lub zarządca budynku, lokalnej sieci ciepłowniczej lub lokalnego źródła ciepła, realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne, z wyłączeniem jednostek budżetowych i zakładów budżetowych. Warunki przyznania takiej premii określają przepisy art. 4 – 6 ww. ustawy. Środki na przyznanie premii termomodernizacyjnej pochodzą z utworzonego na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych Funduszu Termomodernizacji, który został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Przedmiotowa premia jest przyznawana w granicach wolnych środków Funduszu Termomodernizacji utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego (art. 4a i art. 9 wskazanej ustawy).

Zgodnie z przepisem art. 10 ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, na Fundusz ten składają się:

  1. środki przekazywane z budżetu państwa - w wysokości określonej w ustawie budżetowej,
  2. odsetki od lokat środków Funduszu w bankach,
  3. wpływy z inwestycji środków Funduszu w papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski oraz w papiery wartościowe określające świadczenia pieniężne, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a także w jednostki uczestnictwa funduszy rynku pieniężnego, o których mowa w art. 178 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546),
  4. darowizny i zapisy,
  5. inne wpływy.

Odnosząc się do zagadnienia przychodów, należy zauważyć, że ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określana w dalszej części „ustawa o pdop”) nie zawiera ogólnej definicji przychodu. Regulujący to zagadnienie przepis art. 12 ust. 1 tej ustawy wymienia tylko przykładowe rodzaje przychodów podatkowych, wskazując, że należą do nich (z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14) między innymi otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Zamknięty katalog rodzajów przychodów nie zaliczanych przez ustawodawcę do kategorii przychodów podatkowych zawiera natomiast art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o pdop stanowi, iż do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Premia termomodernizacyjna przyznana wspólnocie mieszkaniowej na podstawie ww. ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych nie podlega dyspozycji przepisu art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy o pdop, wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.Rozważając więc zastosowanie w konkretnym przypadku tego zwolnienia należy ustalić czy uzyskany dochód ma charakter dotacji i z jakiego źródła ta dotacja pochodzi. Udzielanie dotacji z budżetu państwa uregulowane zostało przepisami ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.).

Stosownie do art. 106 ust. 2 tej ustawy dotacjami są, podlegające szczególnym zasadom rozliczania, wydatki budżetu państwa przeznaczone na cele wymienione w pkt 1 - 5 tego przepisu. W myśl art. 107 pkt 2 tej samej ustawy dotacjami celowymi są także środki przekazywane przez jednostki, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 i 12, tj. państwowe i samorządowe fundusze celowe oraz inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego, na finansowanie lub dofinansowanie zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty.

Art. 29 ust. 1 ustawy o finansach publicznych stanowi, że funduszem celowym jest fundusz powołany ustawowo, którego przychody pochodzą ze środków publicznych, a wydatki są przeznaczone na realizację wyodrębnionych zadań, z zastrzeżeniem ust. 9. Stosownie do art. 29 ust. 4 pkt 1 i 2 ww. ustawy fundusz celowy, który realizuje zadania wyodrębnione z budżetu państwa jest państwowym funduszem celowym, a z budżetu gminy, powiatu lub województwa gminnym, powiatowym lub wojewódzkim funduszem celowym.

Fundusz celowy może działać jako osoba prawna lub stanowić wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje organ wskazany w ustawie tworzącej fundusz (art. 29 ust. 2 ustawy o finansach publicznych). Natomiast na podstawie art. 29 ust. 3 tej ustawy, do funduszy celowych nie zalicza się:

  1. ustawowo tworzonych rachunków bankowych, których ustawa tworząca nie określiła jako fundusz celowy;
  2. funduszy, których jedynym źródłem przychodów, z wyłączeniem odsetek od rachunku bankowego i darowizn, jest dotacja z budżetu.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że utworzony Fundusz Termomodernizacji nie jest funduszem celowym, bowiem ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych nie określiła go jako taki właśnie fundusz.Skoro wypłacona premia termomodernizacyjna nie stanowi środków przekazywanych przez fundusz celowy, nie może być zatem uznana za dotację celową, a tym samym nie będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w myśl art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Premię termomodernizacyjną jako świadczenie otrzymane w związku z przedsięwzięciem, mającym na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do budynku mieszkalnego, zmniejszeniem strat energii w sieci ciepłowniczej oraz zasilających ją lokalnych źródłach ciepła, lub całkowitą lub częściową zamianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne, w tym źródła odnawialne zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pdop zalicza się do przychodów podatkowych. Przychód ten objęty jest zwolnieniem o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o pdop. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody m. in. wspólnot mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem innych dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że premia termomodernizacyjnana podstawie ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych nie podlega dyspozycji przepisu art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz nie jest dotacją z budżetu państwa w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych, a zatem nie jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj