Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-3/4360-1/PCC/06/RK
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-3/4360-1/PCC/06/RK
Data
2006.10.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
składki
spółka wodna


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podlega zwrot składek wnoszonych do Spółki Wodnej?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity – Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.09.2006r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, złożonego przez X : postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

X będąc członkiem Spółki Wodnej była zobowiązana do wnoszenia składek na współfinansowanie inwestycji, w związku z likwidacją Spółki Wodnej i podjętą uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Spółki następuje min. zwrot nakładów poniesionych na współfinansowanie inwestycji „budowa oczyszczalni ścieków”.

Stanowisko Podatnika w sprawie:

X w piśmie z dnia 06.10.2006r. stwierdziła, że zwrot składek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w sprawie:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności cywilnoprawne , które zostały wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn.zm./ oraz zmiany umów wymienionych w punkcie 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt. 4 cytowanej ustawy. Ustawa określa katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność zwrotu składek ponoszonych na współfinansowanie inwestycji nie została wymieniona w cytowanym przepisie.

Również w definicji zmiany umowy spółki zapisanej dla potrzeb ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wymieniono takiej czynności:

Zgodnie z art. 1 ust. 3 cytowanej ustawy za zmianę umowy spółki uważa się:

1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2) przy spółce kapitałowej – wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, oraz dopłaty;

3) przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego;

4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej siedziby – także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego – jeżeli oczywisty ośrodek zarządzania lub siedziba nie znajdowały się poprzednio na terytorium państwa członkowskiego, bądź jeżeli znajdowały się na terytorium takiego państwa, jeżeli umowa spółki nie podlegała podatkowi kapitałowemu.

Jak z powyższego wynika zwrot składek ponoszonych na współfinansowanie inwestycji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ponieważ czynność ta nie została wymieniona w ustawie jako czynność podlegająca opodatkowaniu.

P O U C Z E N I E

Zgodnie z art. 14a § 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity – Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) niniejsza interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia – zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, ul. Dr Pieniężnego 24, 65-054 Zielona Góra.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj