Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-291/07-2/AJ
z 8 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-291/07-2/AJ
Data
2008.02.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
pożyczka
pożyczka od wspólnika
spółka kapitałowa
udziałowiec
umowa pożyczki
umowa spółki
zmiana umowy


Istota interpretacji
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w Polsce, w przypadku gdy Spółka Polska będzie udziałowcem spółki zagranicznej?



Wniosek ORD-IN 407 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. , reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2007r. (data wpływu 08.11.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 08 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polską spółką z udziałem kapitału zagranicznego zajmującą się produkcją pasz dla zwierząt. Obecnie trwa załatwianie formalności i wkrótce Spółka stanie się mniejszościowym udziałowcem Spółki A z siedzibą znajdującą się za granicą (zakupi udział lub udziały).

Wnioskodawca zamierza udzielić pożyczki Spółce A (udziałowiec udzieli pożyczki Spółce, w której posiada udziały).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanej dalej: Ustawa o PCC) powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w Polsce, w przypadku gdy Spółka polska będzie udziałowcem spółki zagranicznej...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zapisem art. 1 ust. 3 pkt 2 Ustawy o PCC:


„…3. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

2) przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty …”.


Dalej ust. 5 art. 1 Ustawy o PCC określa w jakich przypadkach zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilno - prawnych:

„…Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

2) w przypadku spółki kapitałowej:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie…”.

Zgodnie z cytowanym przepisem podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie będzie podlegała zmiana umowy Spółki, której ani siedziba ani rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terenie Polski.

Według Wnioskodawcy czynność planowana (udzielenie pożyczki przez Wnioskodawcę – udziałowca – Spółce A, która nie posiada w chwili dokonywania tej czynności siedziby ani rzeczywistego ośrodka zarządzania nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz.450) pożyczka udzielona Spółce przez wspólnika stanowi zmianę umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jako udziałowiec zamierza udzielić pożyczki Spółce mającej siedzibę za granicą. Oznacza to, że w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpiła zmiana umowy spółki – pożyczkobiorcy. Jak wskazano powyżej zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli w chwili dokonania czynności, w tym przypadku zawarcia umowy pożyczki, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania Spółki – pożyczkobiorcy albo siedziba spółki - pożyczkobiorcy w przypadkach wskazanych w art.1 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku więc, gdy rzeczywisty ośrodek zarządzania pożyczkobiorcy i jego siedziba znajdują się za granicą, pożyczka udzielona tej Spółce przez jej udziałowca – podmiot polski, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Zatem w świetle obowiązującego stanu prawnego - nie zachodzą przesłanki opodatkowania przedmiotowej umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj