Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-73/07/GW
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-73/07/GW
Data
2007.09.20



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
drogi
przekazanie
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
przekazanie usług
spółdzielnie
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia zobowiązana jest do naliczenia podatku VAT od nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy drogi, którą wykonała?


POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku XXX, z dnia 27.06.2007r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UzasadnieniePodany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej działając na podstawie art. 14a § l ustawy z dnia 28.VIII. 1997 r. ordynacja podatkowa, zwraca się z uprzejmą prośbą o interpretację art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, a w szczególności zajęcie stanowiska czy Spółdzielnia zobowiązana jest do naliczenia podatku VAT od nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy drogi, którą wykonała. Droga została urządzona w ramach budowy osiedla domów jednorodzinnych w celu ustanowienia odrębnej własności domów na rzecz użytkowników, a jej koszt w całości pokryty przez członków wkładem budowlanym. Członkowie pokrywają koszt budowy, wnoszą opłaty, od których Spółdzielnia przekazywała sukcesywnie VAT.

Pytanie Wnioskodawcy: Czy Spółdzielnia zobowiązana jest do naliczenia podatku VAT od nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy drogi, którą wykonała?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego: Zdaniem Zarządu droga została wybudowana w ramach statutowej działalności Spółdzielni w celu umożliwienia mieszkańcom dojazdu do ich nieruchomości. Bez urządzenia drogi niemożliwe byłoby korzystanie przez mieszkańców z lokali.W tym stanie Zarząd Spółdzielni wyraża pogląd, że przekazanie w formie darowizny nieruchomości stanowiącej drogę na rzecz gminy nie podlega opodatkowaniem podatkiem VAT, bowiem jej budowa była związana z prowadzeniem statutowej działalności Spółdzielni, wynikającej z § 100 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej. Wybudowanie drogi jest związane z prowadzeniem przez Spółdzielnię działalności gospodarczej, polegającej na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych członków, ich rodzin przez dostarczenie im samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, wraz z całą infrastrukturą. Pogląd taki wyrażony został przez WSA we Wrocławiu w sprawie Sygn. akt I SA/Wrl52/07, w którym Sąd uznał, że nie podlega VAT, nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów mające charakter darowizny na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust.1 w/w ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; 3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Art. 8 ust.1 ustawy o VAT definiuje czynności, które stanowią odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 tej ustawy.
Natomiast konstrukcja art. 8 ust.2 w/w ustawy, stwarza możliwość uznania za odpłatne świadczenie usług pewnych czynności nieodpłatnych, co powoduje objęcie ich zakresem opodatkowania. Zasadnym w kontekście powyższego art. 8 ust. 2 jest stwierdzenie, iż aby odpłatne świadczenie usług nie podlegało opodatkowaniu VAT wymagane jest również łączne spełnienie dwóch warunków a contrario do wskazanych powyżej, tj.

1.związek świadczonych usług z prowadzeniem przedsiębiorstwa, i2.brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części. W związku z powyższym można dokonać dwojakiej oceny prawnej wykonanej czynności (świadczenia usług), w zależności od tego, jakie warunki zostaną spełnione. I tak:1.przekazanie przedmiotowej infrastruktury nieodpłatnie może być potraktowane jako odpłatne świadczenie usług (podlegające opodatkowaniu), jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami;2.przekazanie przedmiotowej infrastruktury nieodpłatnie może być uznane jako nieodpłatne świadczenie usług (niepodlegające opodatkowaniu), jeżeli jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Przyjmując zatem, że nabyte w celu wybudowania drogi towary lub usługi miały służyć czynnościom opodatkowanym (działalność gospodarcza, polegająca na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych członków, ich rodzin przez dostarczenie im samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, wraz z całą infrastrukturą), można stwierdzić, iż Stronie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie

W związku z powyższym Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że przedmiotowe nieodpłatne przekazanie drogi na rzecz gminy należy uznać za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj