Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/218/Z/K/2006
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/218/Z/K/2006
Data
2006.07.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
remonty
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowej poniesione wydatki na zakup piekarnika elektrycznego będącego wyposażeniem remontowanej kuchni w lokalu mieszkalnym ?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 05.07.2006r.

Wnioskiem z dnia 05.07.2006r. wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej piekarnika elektrycznego TEKA HA-845 będącego wyposażeniem remontowanej kuchni w lokalu mieszkalnego.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa Pani, że może odliczyć w ramach ulgi remontowej poniesiony wydatek na zakupione urządzenie

Tutejszy organ podatkowy podziela Pani pogląd.

Prawo do odliczeń wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2005 r. m. in. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, gwarantuje przepis art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), na podstawie którego wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach obowiązujących w 2003 r.

Wysokość i zasady odliczania wydatków remontowych w 2003 r. regulowały przepisy art. 27a ust. 1 pkt 1, ust. 2-7, 10, 14-17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Nabycie prawa do ulgi uzależnione jest od posiadania tytułu prawnego do zajmowanego lokalu lub budynku mieszkalnego. Takim tytułem prawnym może być akt własności, własnościowe lub lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, umowa najmu, umowa użyczenia.

Art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, zakres i rodzaje wydatków uważanych za wydatki remontowe podlegające odliczeniu w określonym w rozporządzeniu wydawanym przez właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Na podstawie wyżej wymienionej delegacji ustawowej, rodzaje wydatków zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996r. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z załącznikiem nr 2 wyżej wymienionego rozporządzenia do robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego należy remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

1. ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,

2. podłóg i posadzek,

3. okien, świetlików i drzwi,

4. powłok malarskich i tapet,

5. elementów kowalsko-ślusarskich,

6. izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych,

7. pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników),

oraz remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

1. instalacji sanitarnych,

2. instalacji elektrycznych,

3. instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,

4. instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,

5. instalacji i urządzeń grzewczych,

6. przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Przytoczone powyżej rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. określające zakres przedmiotowy ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o którą zmniejsza się podatek określa rodzaje wydatków jakie podatnik może uwzględnić do odliczenia w zeznaniu podatkowym. Biorąc pod uwagę poniesiony przez Panią wydatek na zakup piekarnika elektrycznego, który jest częścią kompletnej kuchenki elektrycznej, jest zaliczany do remontu lokalu mieszkalnego i stanowi podstawę do dokonania odliczeń.

Jednocześnie informuje się, iż podlegające odliczeniu od podatku wydatki na remont zgodnie z art. 27a ust. 6 ww ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT) nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodami odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty.

Zmniejszenie podatku może być dokonane w roku podatkowym, w którym suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku okresu trzyletniego tj. 2003-2005, wynosi co najmniej 567 zł, a limit remontowanego lokalu mieszkalnego wraz z dokonanymi wpłatami na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej nie może przekroczyć kwoty 5.670 zł.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj