Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-39/05/MP/3
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-39/05/MP/3
Data
2005.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
dochód
remanent likwidacyjny
śmierć
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Czy w celu prawidłowego naliczenia zaliczek na podatek dochodowy i rozliczenia podatku dochodowego za rok 2005 po śmierci jednego z małżonków drugi zobowiązany jest do ustalenia dochodu z uwzględnieniem różnicy pomiędzy remanentem początkowym a remanentem sporządzonym na dzień zgonu małżonka?


Postanowienie

Na podstawie art.14 a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60 z późn.zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.09.2005r w sprawie pisemnej interpretacji co do zastosowania prawa podatkowego w zakresie ustalenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z uwzględnieniem wartości remanentu, który został sporządzony w związku ze zgonem współmałżonka

stwierdza, że

stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2005 r jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadził wspólnie z żoną działalność gospodarczą na imię obojga małżonków, bez formalnego zawiązania spółki, na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

W dniu 07.09.2005r małżonka Podatnika zmarła, natomiast współmałżonek prowadzi dotychczasową działalność gospodarczą samodzielnie. W dniu 08.09.2005r został sporządzony remanent. Do dnia wydania niniejszego postanowienia postępowanie spadkowe nie zostało zakończone.

W związku z powyższym wątpliwość Podatnika sprowadza się do ustalenia, czy w celu prawidłowego naliczenia i ustalenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej Podatnik winien uwzględnić wartość remanentu sporządzonego w związku ze zgonem współmałżonki.

Zdaniem Wnioskodawcy różnice remanentowe (pomiędzy remanentem sporządzonym na 08.09.2005r i końcowym ) zostaną uwzględnione w rozliczeniu rocznym za 2005.

Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art.44 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 Nr 14,poz.176 z późn.zm.) są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy (..)

W myśl art.44 ust2 ustawy dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art.24. ust.2 ustawy.

Remanent, obejmujący spis z natury towarów handlowych, materiałów(surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów w myś1 §27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 Nr 152,poz.1475) podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów są zobowiązani sporządzić i wpisać do księgi na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności .

Z treści art.44 ust.2 ustawy o podatku dochodowym wynika, że podstawę ustalania zaliczek na podatek dochodowy stanowi różnica pomiędzy wynikającym z prowadzonych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania, natomiast określony w art.24 ust.2 ustawy sposób ustalania dochodu stosuje się wówczas, gdy podatnik sporządza remanent towarów na koniec miesiąca lub sporządzenie tego remanentu zarządził naczelnik urzędu skarbowego.

W niniejszej sytuacji remanent sporządzono na dzień 08.09.2005r, w związku ze zgonem współmałżonka, zatem Podatnik jest zobowiązany jego wartość wpisać do księgi przychodów i rozchodów, nie jest natomiast zobowiązany do uwzględnienia jego wartości w obliczeniu dochodu i zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym remanent ten został sporządzony.

Uwzględnienia różnic remanentowych Podatnik dokona przy obliczeniu dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok 2005, przyjmując #189; wartości remanentu sporządzonego na dzień 31.12.2004r i wartości remanentu sporządzonego na koniec bieżącego roku podatkowego.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj