Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PP/443-16/2/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-16/2/06
Data
2006.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
deklaracje
dostawa towarów
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
montaż
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować podatkiem od towarów i usług dostawę towarów (wyrobów gotowych) wraz z ich montażem w siedzibie ich ostatecznego odbiorcy (kontrahenta z kraju trzecigo) a następnie wykazać w deklaracji VAT-7?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 16.03.2006 r. (data otrzymania przez tut. Organ: 20.03.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 31.05.2006 r. (data otrzymania przez tut. Organ: 01.06.2006 r.),

postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika

iż: zawartą umowę z kontrahentem na dostawę towarów (wyrobów gotowych) wraz z ich montażem w siedzibie ich ostatecznego odbiorcy należy:
1) odrębnie traktować jako import usług z tytułu kompletacji urządzeń podlegającej opodatkowaniu w/g stawki 22%, oraz
2) odrębnie jako usługę na majątku ruchomym, która zgodnie z art. 27 pkt 3 lit. d ustawy jest sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i z tego tytułu należy ją wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 21.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a § 3 i § 4 tejże ustawy, następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pana firma będąca m.in. producentem urządzeń chłodniczych, dokonuje na rzecz kontrahenta z terytorium kraju trzeciego (Rosja) dostawy towarów wraz z ich montażem. Ze względu na rozmiar urządzeń na okres transportu są one demontowane celem wykorzystania powierzchni załadunkowej. Jak wynika z umowy zawartej z kontrahentem z kraju trzeciego urządzenia mają być dostarczone w całości kompletne i sprawne, w związku z tym firma X zawarła umowę z inną firmą Y z kraju trzeciego na wykonanie usługi kompletacji tych urządzeń. Usługa kompletacji wykonywana jest w siedzibie odbiorcy urządzeń. Po zakończeniu usługi firma ta sporządza protokół, z którego wynika że usługa została wykonana oraz wystawia fakturę na tę okoliczność. Zgodnie z zawartą umową z odbiorcą urządzeń po otrzymaniu protokołu potwierdzenia wykonania usługi Firma Pana obciąża tego odbiorcę kosztami usługi kompletacji.

Zdaniem Pana należy odrębnie traktować nabycie usługi kompletacji urządzeń podlegającej opodatkowaniu wg stawki 22% - jako import usług, oraz odrębnie usługę na majątku ruchomym, która z godnie z art. 27 pkt 3 lit. d ustawy jest sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i z tego tytułu należy ją wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 21.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). W myśl art. 2 pkt 8 przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonywany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz. Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 9 przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 mówi, iż podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Z powyższych przepisów wynika, iż aby stwierdzić, czy dana dostawa towarów podlega opodatkowaniu w Polsce jako dostawa na terytorium kraju, należy ustalić, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług miejsce tej dostawy towarów rozpoznaje się terytorium Polski. Kwestie te regulują przepisy art. 22 i następnych ustawy o podatku od towarów i usług. Jak sugeruje Podatnik zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d miejscem świadczenia usług na majątku ruchomym rzeczowym jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone, czyli terytorium Rosji, natomiast usługę kompletacji traktuje jako import usług.

W myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, gdzie towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Natomiast stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym miejsce dostawy towarów należy ustalać zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Opisane we wniosku czynności polegające na skompletowaniu urządzeń oraz sprawdzeniu pod kątem jakości, wykonywane są przez podmiot działający na rzecz dostawcy. W opinii tut. Organu podatkowego wykonywane na rzecz Pana Firmy czynności polegające na instalacji i montażu urządzeń nie stanowią prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru (urządzenia chłodnicze) zgodnie z jego przeznaczeniem. Mając na uwadze powyższe, dostawę towarów wraz z ich montażem na terytorium Rosji należy uznać jako dostawę towarów, które są montowane lub instalowane, w związku z czym miejscem ich dostawy (art. 22 ust. 1 pkt 2) jest terytorium kraju trzeciego, tj. Rosja i na terenie tego kraju przedmiotowa transakcja winna zostać opodatkowana – wg przepisów i zasad obowiązujących w tym kraju.

Na marginesie nadmienia się, że w przypadku dostawy towarów z montażem nie ma zastosowania mechanizm eksportu towarów, oraz nie ma też znaczenia, czy montaż wykonywany jest przez dostawcę towarów czy też przez podmiot działający na jego rzecz, gdyż wskazane przez ustawodawcę miejsca świadczenia dla takiej dostawy oznacza, iż czynność taka jest opodatkowana w kraju przeznaczenia towarów jako dostawa krajowa (Rosja).

W przepisie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług została wyrażona fundamentalna zasada w prawie podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tzn. że odliczeniu od podatku należnego podlega podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyłącznie w takim zakresie w jakim te towary lub usługi są wykorzystywane (służą) czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Wyjątek od tej zasady został przewidziany m.in. w przepisie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:
– dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem dostawa towarów wraz z montażem, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, nie ogranicza prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki poniesione na terytorium kraju. Warunkiem jest posiadanie przez Podatnika dokumentów, z których wynika związek podatku naliczonego z tymi czynnościami.

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, które weszło w życie z dniem 4 października 2005 r. ww. czynność jako dostawa towarów wraz z montażem poza terytorium kraju (nie zaś jak sugeruje Podatnik usługi na majątku ruchomym) należy wykazać w części „C” deklaracji VAT-7 w rubryce 21 jako „dostawa towarów oraz świadczenia usług, poza terytorium kraju”, którą w objaśnieniach Minister Finansów opisał następująco „w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1, § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj