Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
PDI/415-24/05/06
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-24/05/06
Data
2006.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy odsetki od kredytu zaciągniętego wspólnie przez małżonków na budowę domu z przeznaczeniem lokali na wynajem stanowią koszty uzyskania przychodu w pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 18.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków kwoty odsetek od wspólnie zaciągniętego kredytu na budowę domu z przeznaczeniem lokali na wynajem

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W dniu 18.10.2005r. zwróciła się Pani z pytaniem czy odsetki od zaciągniętego kredytu hipotecznego na budowę domu mieszkalnego z lokalami na wynajem stanowią koszt uzyskania przychodów w sytuacji gdy:

  • w zakresie działania pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę jest m.in. wynajem nieruchomości i przychody uzyskiwane z wynajmowania lokali znajdujących się w wybudowanym budynku stanowią przychód prowadzonej działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie była budowana w ramach działalności gospodarczej i nie jest wpisana do ewidencji środków trwałych,
  • zawiadomienie o zakończeniu budowy z dnia 22.07.2005r.,
  • kredyt został udzielony małżonkom M. a wybudowana nieruchomość stanowi ustawową współwłasność małżonków.

Do niniejszego wniosku dołączyła Pani następujące dokumenty:

  1. decyzję PIBN o wyrażenie zgody na użytkowanie budynku mieszkalnego,
  2. umowę kredytową "Własny Kąt" nr .... zawartą w dniu 20.04.2004r. udzieloną na wybudowanie inwestycji.

Z przedstawionego przez Panią stanowiska wynika, że skoro zaciągnięty kredyt został przeznaczony na budowę nieruchomości, z której przychody stanowią źródło przychodów będących podstawą do opodatkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to w konsekwencji spłatę odsetek od kredytu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Kredyt ten pozostaje w związku z osiąganymi przychodami.

Odnosząc się do w/w wniosku - tut. Organ podatkowy podnosi co następuje:

Aby wydatki mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej muszą być spełnione przesłanki art.22 ust.1 ustawy dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz 176 z późn. zm.).

W myśl tych przepisów kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W katalogu wydatków, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, zawartych w art.23 cytowanej wyżej ustawy wymienione zostały m.in.:

  • naliczone, lecz niezapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) - ust.1 pkt 32 w/w ustawy,
  • odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji - ust.1pkt 33 w/w ustawy.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art.22n ust.2 zobowiązują podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Nie ma natomiast obowiązku ujmowania w wymienionej ewidencji użytkowanych w działalności środków trwałych w postaci budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego i własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w sytuacji kiedy ich wartość początkową ustala się jako iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni i kwoty 988 zł (art.22n ust.3 w/w ustawy).

Podatnicy odpisów amortyzacyjnych od w/w środków trwałych mogą dokonywać w równych ratach co miesiąc, co kwartał lub jednorazowo na koniec roku podatkowego (art.22h ust.4 u.p.d.f.).

W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta jednakże (art.22g ust.11 w/w ustawy) nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Na podstawie wydruku z podatkowej księgi przychodów i rozchodów za m-ce październik, listopad i grudzień 2005r., zawiadomienia o zakończeniu budowy i oświadczonej wartości budynku stwierdzono, że podjęła Pani decyzję o amortyzowaniu wynajmowanej nieruchomości od 100% wartości początkowej wyliczonej metodą uproszczoną raz w roku, a dochody z najmu w wymienionych miesiącach stanowią jedyny przychód z prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc zatem pod uwagę treść przytoczonych regulacji prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić iż opłacane odsetki od kredytu udzielonego na budowę budynku wynajmowanego w ramach prowadzonej działalności pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej - a zatem od momentu przekazania środka trwałego do używania stanowią koszt uzyskania przychodu.

W tym przypadku fakt, że kredyt został zaciągnięty przez małżonków na własne cele mieszkaniowe jest bez znaczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj