Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-217/2006/PS
z 14 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-217/2006/PS
Data
2006.04.14



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
paliwo


Pytanie podatnika
Czy do opisanej poniżej sytuacji nie ma zastosowania żadna z czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym z tytułu paliwa zakupionego za granicą nie istnieje prawna podstawa do wystawienia na rzecz klienta faktury VAT z wykazanej na niej kwotą podatku VAT obliczoną według stawek obowiązujących w kraju.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 19 stycznia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 20 stycznia 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści wniosku wynika, że przedmiotem działalności Strony na terenie Polski jest świadczenie usług polegających na długoterminowym wynajmie pojazdów (w tym samochodów osobowych, osobowo - ciężarowych i ciężarowych). Dodatkowo w ofercie Strony znajduje się również dostarczanie paliwa do wynajmowanych pojazdów. Rozliczenie należności za paliwo następuje przy użyciu kart wydawanych przez sieci stacji paliw w ramach bezgotówkowej sprzedaży paliw w systemie Routex. Właścicielem sprzedawanego paliwa jest właściciel danej stacji paliw. Po zatankowaniu paliwa klient okazuje kartę płatniczą Routex emitowaną przez np. Statoil Intenational Card Center AB z siedzibą w Szwecji (zwaną dalej ICC). Dane dotyczące osoby nabywcy oraz wartość transakcji są przekazywane przez stacje do centrali autoryzującej transakcję, a następnie do podmiotu koordynującego całość transakcji (np. Statoil Polska). Właściciel stacji paliw wystawia fakturę w terminie 7 dni od dnia wydania paliwa klientowi (zatankowania paliwa). Faktura jest wystawiona na emitenta karty. Z kolei emitent wystawia w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu wydania towaru zbiorcze faktury, dokumentujące wszystkie czynności sprzedaży na terenie danego kraju. Faktury są wystawiane na Stronę przez ICC z podatkiem naliczonym według stawki obowiązującej w kraju zakupu paliwa. Zakupione w ten sposób paliwo Strona następnie odsprzedaje klientom. Strona podaje we wniosku, iż tankowane do baku samochodu klienta paliwo jest zużywane w zasadzie na terytorium państwa nabycia innego niż Polska. Zdaniem Strony do opisanej powyżej sytuacji nie ma zastosowania żadna z czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym z tytułu paliwa zakupionego za granicą nie istnieje prawna podstawa do wystawienia na rzecz klienta faktury VAT z wykazanej na niej kwotą podatku VAT obliczoną według stawek obowiązujących w kraju.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stanowiąc w ust. 1 pkt 1 powołanego przepisu, iż opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Należy zatem stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie dochodzi do dostawy towarów dokonanej poza terytorium RP. Ze względu na miejsce świadczenia omawiana czynność nie podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług w Polsce. Dostawa towarów została opodatkowana przez podatnika podatku od wartości dodanej będącego podatnikiem w kraju, w którym nastąpiła dostawa towarów.

W ocenie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie powyższa czynność będzie stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy w sytuacji, gdy na paliwie zatankowanym w kraju członkowskim Wspólnoty samochody wracają do Polski. Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wenątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Stronę, należy uznać, iż nie jest możliwe przekroczenie granicy państwowej RP bez przetransportowania w baku pojazdu chociażby części paliwa nabytego w innym państwie Wspólnoty. W tym przypadku zachodzi nabycie prawa do rozporządzania paliwem jak właściciel, towar zostaje przewieziony na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo rozpoczęcia transportu, towar służy czynnościom wykonywanym przez nabywcę jako podatnika. Wszystko to wskazuje na wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Na podstawie art. 44 ust. 2 w zw. z art. 77 ustawy o podatku od towarów i usług będzie to jednak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zwolnione z opodatkowania. W myśl art. 44 ust. 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, których import na warunkach określonych w przepisach dotyczących importu towarów byłby zwolniony od podatku. Zgodnie z art. 77 ust. 1 pkt 1 lit. a, b i c, zwolniony od podatku jest import paliwa przewożonego w standardowych zbiornikach prywatnych środków transportu, środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej, oraz specjalnych kontenerów, w ilości do 200 litrów na środek transportu, z zastrzeżeniem spełnienia warunków określonych w dalszej części przepisu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj