Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/25/06/TA
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/25/06/TA
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
przeniesienie składników majątkowych
remanent likwidacyjny
wkład
wycena towarów


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy wycenić towary handlowe wniesione jako wkład do spółki cywilnej nie będącej podatnikiem VAT a pochodzące z remanentu likwidacyjnego firmy 1-osobowej opłacającej podatek VAT.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.03.2006r.( data wpływu do Urzędu 24.05.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł

- uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 28.03.2006r. (data wpływu do Urzędu 24.05.2006r.) wystąpiła Paniw trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii przyjęcia prawidłowej wartości remanentu początkowego towarów handlowych wniesionego do spółki cywilnej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do dnia 16.01.2006r. prowadziła Pani samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych będąc podatnikiem podatku VAT. Po zawiadomieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego o likwidacji tej działalności, w dniu 16.01.2006r. sporządziła Pani remanent likwidacyjny towarów handlowych, rozliczając z tego tytułu należny podatek VAT w deklaracji VAT-7 za styczeń 2006r.

W dniu 17.01.2006r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej w ramach 2-osobowej spółki cywilnej, zwolnionej podmiotowo z podatku VAT, wnosząc w postaci wkładu towary handlowe objęte remanentem likwidacyjnym w kwocie brutto (ceny zakupu netto + VAT).

W przedstawionym stanie faktycznym, prosi Pani o wyjaśnienie w jakich cenach powinnybyć wniesione do spółki towary objęte remanentem likwidacyjnym z firmy jednoosobowej.Pani zdaniem, towary te powinny być wniesione do spółki w wartości brutto.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia stanie prawnym, stanowisko wyrażone przez Panią jest prawidłowe.

Zasady sporządzania spisu z natury zostały szczegółowo uregulowane w przepisach § 27- § 29 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Zgodnie z § 27 ust.1 ww. rozporządzenia " Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku,wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności".

Stosownie do przepisu § 29 ust. 1 ww. rozporządzenia : " Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury wg cen zakupu lub nabycia albo wg cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia...".

Ceną zakupu zgodnie z definicją zawartą w § 3 pkt 2 ww rozporządzenia jest cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami.

W przedstawionym stanie faktycznym w sytuacji wniesienia do spółki cywilnej, nie będącej podatnikiem podatku VAT, towarów handlowych objętych remanentem likwidacyjnym, od którego został rozliczony należny podatek VAT, postąpiła Pani prawidłowo przyjmując remanent w wartości brutto.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj