Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pucku
ZDW/415-24/05/MDK
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDW/415-24/05/MDK
Data
2006.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Pucku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie
podatek dochodowy od osób fizycznych
postępowanie
przychód
spadek
spadkobiercy
udział w zyskach
własność
wspólność
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy na spadkobiercy nieruchomości będącej własnością zmarłej żony, w sytuacji nie zakończonego jeszcze postępowania spadkowego, ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od tej części dochodu uzyskanego z wynajmu nieruchomości, która zgodnie z udziałem w spadku przypada na niego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)#8722; dalej: Ordynacja podatkowa, po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 17 października 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: Czy na podatniku, będącym jednym ze spadkobierców nieruchomości będącej własnością zmarłej żony, w sytuacji nie zakończonego jeszcze postępowania spadkowego, ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od tej części dochodu uzyskanego z wynajmu tejże nieruchomości, która zgodnie z udziałem w spadku przypada na podatnika (do dziedziczenia ustawowego uprawnieni są także córka i syn podatnika)#8722; stosownie do stanu prawnego na dzień 17.10.2005r.#8722;

stwierdził, iż

  1. stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku, w części, w której stwierdził, iż dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych #8722; jest prawidłowe, w stosunku do opisanego stanu faktycznego,
  2. stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku, w części, w której stwierdził, iż dochody te podlegają opodatkowaniu stosownie do tej części dochodu uzyskanego z wynajmu nieruchomości, która zgodnie z udziałem w spadku przypada na podatnika #8722; jest nieprawidłowe, w stosunku do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny

W dniu 17 października 2005r., do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika z dnia 30 września 2005r., o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii sposobu rozliczenia dochodów osiągniętych z tytułu najmu i dzierżawy nieruchomości odziedziczonej po zmarłej żonie, w sytuacji, kiedy postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze zakończone.

Żona podatnika, będąca właścicielką nieruchomości, osiągała dochody z tytułu jej wynajmowania. Z tego tytułu wybrała opodatkowanie w formie zasad ogólnych. W dniu 23.08.2005r. podatniczka zmarła, nie pozostawiając testamentu, jak zaś wynika z wniosku - spadkobiercami pozostawionego przez żonę majątku są: podatnik, córka podatnika i syn podatnika. W pierwotnej treści wniosku podatnik stwierdził ponadto, że jeden ze spadkobierców (syn) zrzeka się korzyści płynących z wynajmu oraz, iż: "do zakończenia postępowania spadkowego wydaje mi się słuszne abyśmy tzn. ja i córka zgodnie z wybraną przez nas formą opodatkowania rozliczyli przychód i dochód do czasu zakończenia sprawy spadkowej w kwotach przypadających na nas, zgodnie z dziedziczeniem ustawowym powiększonych o udział syna".

W dniu 30 grudnia 2005r. podatnik zmienił przedmiotowy wniosek precyzując treść zadanego pytania (z uwzględnieniem zajętego w tym piśmie stanowiska w sprawie) w sposób następujący: Czy na podatniku, będącym jednym ze spadkobierców nieruchomości będącej własnością zmarłej żony, w sytuacji niezakończonego jeszcze postępowania spadkowego, ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od tej części dochodu uzyskanego z wynajmu tejże nieruchomości, która zgodnie z udziałem w spadku przypada na podatnika (do dziedziczenia ustawowego uprawnieni są także córka i syn podatnika). Podatnik wyraził jednocześnie swoje stanowisko w sprawie, wskazując, iż jego zdaniem, od części dochodu, która zgodnie z udziałem w spadku przypada na podatnika, ma on obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

2. Stan prawny

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - dalej: ustawa, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie zaś do regulacji art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W przypadku umów najmu (dzierżawy), przychodami, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art.11 ust.1 ustawy). Przy czym stosownie do regulacji art. 8 ust. 1 ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Kosztami uzyskania przychodów w przypadku umów najmu (dzierżawy), są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia tych przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy (art.22 ust.1 ustawy), przy czym do rozliczania tych kosztów a także wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat przedstawione wyżej zasady wynikające z art.8 ust.1 ustawy stosuje się odpowiednio (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f ustawy, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów (art. 9 ust. 1a ustawy). Natomiast wedle art. 9 ust. 2 ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 tej ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Podatek dochodowy od osób fizycznych, pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy, przy czym podatek ten w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy). Jednakże, zgodnie z postanowieniami art. 27 b ust. 2 ustawy, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Na podatnikach osiągających dochody z tytułu najmu (dzierżawy) ciąży obowiązek zapłaty zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego (art.44 ust.1 pkt.2 ustawy). Stosownie do regulacji art.44 ust.3 ustawy, wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Zaliczki miesięczne, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (art.44 ust.6 ustawy).

Po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym Podatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (art.45 ust.1 ustawy). W tym samym terminie, podatnik ma obowiązek wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników (art.45 ust..4 pkt.1 ustawy).

3. Ocena prawna stanu faktycznego.

Udzielając interpretacji, co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego, organ podatkowy opiera się wyłącznie na tych okolicznościach stanu faktycznego, które mają znaczenie z punktu widzenia dokonywanej oceny w świetle regulacji prawnych z zakresu prawa podatkowego.

W efekcie analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy w relacji do obowiązującego stanu prawnego, tut. organ stwierdził, iż stanowisko podatnika przedstawione we wniosku:

  1. w części, w której stwierdził, iż dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych#8722; jest prawidłowe.

  2. W tym zakresie obowiązuje regulacja prawna przytoczona w pkt. 2 niniejszego postanowienia.
  3. w części, w której stwierdził, iż dochody te podlegają opodatkowaniu stosownie do tej części dochodu uzyskanego z wynajmu nieruchomości, która zgodnie z udziałem w spadku przypada na podatnika #8722; jest nieprawidłowe

W tym zakresie, tut. organ stwierdził, iż kluczowe znaczenie ma regulacja art.8 ust.1 ustawy, w myśl, którego przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, w przypadku zaś braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. A zatem przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podatnik osiągający przychody z najmu (dzierżawy) wraz z innymi osobami, winien ustalić swój udział w zysku #8722;nie zaś w spadku#8722; i stosownie do tego udziału realizować zaprezentowane w pkt.2 niniejszego postanowienia, obowiązki podatkowe. W braku zaś dowodów na dokonanie takiego ustalenia, w sytuacji, gdy przychody z najmu (dzierżawy) tej samej nieruchomości osiąga kilka osób#8722; powołany wyżej przepis tworzy dla celów podatkowych, domniemanie równości udziałów tych osób w zysku. Wówczas należy przyjąć, iż udziały w zysku z wynajmowania (wydzierżawienia nieruchomości) są dla wszystkich tych osób równe#8722; i stosownie do tego, realizować obowiązki podatkowe zaprezentowane w pkt.2 niniejszego postanowienia. Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, iż postępowanie spadkowe, którego przedmiotem jest m.in., wynajmowana (wydzierżawiana) nieruchomość, nie zostało zakończone (jest w toku).

Mając na uwadze powyższe, tut. organ orzekł jak w sentencji niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj