Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
III-1/415-42/05/06
z 11 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/415-42/05/06
Data
2006.01.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
cudzoziemiec
opodatkowanie
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Jakie są zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiąganych przez cudzoziemca wynagrodzeń z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenia)?


Postanowienie

Na podstawie art.14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, z 2005 r., poz.60 z późn.zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 listopada 2005 roku uzupełnionego 8 grudnia 2005 r. i ostatecznie dnia 2 stycznia 2006 r. podpisanego przez osobę upoważnioną do występowania w imieniu spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2005 roku wynagrodzeń z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenia)

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Firma spółka z o.o. w Gdyni zawarła w 2005 roku umowę zlecenia z obywatelem Grecji, który według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego ma miejsce zamieszkania w Polsce. Z tego tytułu firma wypłaca cudzoziemcowi-zleceniobiorcy należności. Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska - spółka z o.o. stwierdza, iż od wypłat należności z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenia) cudzoziemcowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce należy obliczać i pobierać w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w sposób i na zasadach przewidzianych dla osoby krajowej. Podstawowym kryterium powstania obowiązku podatkowego w Polsce jest miejsce zamieszkania podatnika. Kryterium to decyduje bowiem o ustaleniu reżimu podatkowego właściwego dla danego podatnika. Jak wskazano w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym - cudzoziemiec ma miejsce zamieszkania w Polsce. W związku z powyższym podatnik bez względu na posiadanie greckiego obywatelstwa jest polskim rezydentem podatkowym. Przechodząc na grunt przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, z 2000 r., poz.176, z późn.zmian.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie zaś z art.10 ust.1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do źródeł przychodów zalicza sie między innymi działalność wykonywaną osobiście. W myśl art.13 pkt 8 lit.a) tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 2, uważa sie przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Na podstawie art.41 ust.1 przywołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art.3 ust.1, z tytułu działalności określonej w art.13 pkt 2 i 4-9 oraz art.18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust.4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art.26 ust.1 pkt 2 lit.b). Jednocześnie wobec uregulowań art.22 ust.9 pkt 4 ustawy, koszty uzyskania przychodu miedzy innymi z tytułu umowy zlecenia, w warunkach przewidzianych w art.13 pkt 8, ustala się w wysokości 20% w stosunku do uzyskanego przychodu. Zaliczkę na podatek dochodowy, od przedmiotowych dochodów zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art.41 ust.1a ustawy). Kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy płatnicy przekazują w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru - PIT-4 (art.42 ust.1 ustawy). W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikowi, o którym mowa w art.3 ust.1 oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika - imienną informację o wysokości dochodu, sporządzoną według ustalonego wzoru - PIT-11/8B (art.42 ust.2 pkt 1 ustawy).

Podatnik natomiast zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym będąc polskim rezydentem podatkowym ma obowiązek w oparciu o sporządzoną przez spółka z o.o. w Gdyni informację PIT-11/8B dochód osiągnięty z działalności wykonywanej osobiście (umowa zlecenia) wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w roku podatkowym, podlegającymi opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. według obowiązującej skali podatkowej (art.45 ust.1 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym postanawia sie jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj