Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PD1-4151-120/06
z 7 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-4151-120/06
Data
2006.09.07



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne


Słowa kluczowe
interpretacja przepisów
kompetencje organu
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który w 2005 r. pracował w Polsce i w Szwajcarii swoje dochody rozlicza w zeznaniu rocznym PIT-36 i czy stosuje w tym przypadku zasadę zwolnienia podatkowego ?


Na podstawie art. 14b § 5 pkt. 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pińczowie z dnia 08.05.2006 r. znak: Pd.1.406/1/2006 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pismem z dnia 30.01.2006 r. (uzupełnionym w dniu 18.04.2006 r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pińczowie z zapytaniem w jaki sposób powinien dokonać rozliczenia rocznego swoich dochodów jak również dochodów małżonki osiągniętych w 2005 r. w Szwajcarii.

W złożonym wniosku strona przedstawiła stan faktyczny jak i własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia.

W dniu 08.05.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie wydał postanowienie znak: Pd.1.406/1/2006, w którym uznał, iż w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest:

  • prawidłowe w części rozliczenia się z polskim organem podatkowym z dochodów uzyskanych w Polsce i Szwajcarii przez Pana Norberta R.,
  • nieprawidłowe w kwestii rozliczenia się Pani Agnieszki R.

W wyniku analizy postanowienia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zważył, co następuje:

Z treści w/w postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pińczowie jednoznacznie wynika, iż dokonano w nim interpretacji przepisów Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92 ze zm.)

W tym miejscu wskazać należy, iż zgodnie z art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199) wprowadzono do Ordynacji podatkowej przepis art. 14e, zgodnie z którym interpretacje w indywidualnych sprawach w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej wydaje Minister Finansów. Powołany przepis zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199) obowiązuje od dnia 01.09.2005 r.

Stosownie do treści art. 15 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Artykuł 16 tej ustawy stanowi, iż właściwość rzeczową organów podatkowych ustala się według przepisów określających zakres ich działania. Pod pojęciem właściwości należy rozumieć zdolność organu podatkowego do prowadzenia określonego rodzaju spraw dotyczących zobowiązań podatkowych lub innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, przy czym właściwość rzeczowa jest to zdolność prawna organu podatkowego do prowadzenia spraw określonej kategorii.

W świetle cytowanych wyżej przepisów od dnia 01.09.2005 r. organem właściwym do wydania pisemnej interpretacji w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest Minister Finansów.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie nie miał kompetencji do interpretacji umowy międzynarodowej.

Tym samym postanowienie organu podatkowego I instancji z dnia 08.05.2006 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji uchyla z urzędu postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj