Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-164/05/AG/II/06
z 19 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-164/05/AG/II/06
Data
2006.01.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
dowód księgowy
księgowanie kosztów
odpłatne kształcenie w szkole wyższej


Pytanie podatnika
Czy dowodem dokumentującym wydatki na studia winna być faktura VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 28.11.2005r. w sprawie dokumentowania kosztów z tytułu opłat za studia podjęte w celu podnoszenia kwalifikacji na Licencjackich Studiach wieczorowych Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury i Wzornictwa

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

Uzasadnienie

Pani prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług związanych z reklamą, poligrafią, projektowaniem graficznym. W celu zwiększenia profesjonalności swoich usług, a tym samym konkurencyjności swojej działalności, zwiększenia ilości kontrahentów oraz możliwości świadczenia szerszego rodzaju usług Podatniczka zamierza podjąć naukę na Licencjackich Studiach wieczorowych Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Architektury i Wzornictwa. Zdaniem Podatniczki wydatki z tytułu opłat ponoszonych na w/w studia będą stanowić koszty uzyskania przychodu Jej działalności gospodarczej. Ponadto Pani uważa, że podstawę zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów winna stanowić faktura VAT wystawiona przez uczelnię na Jej przedsiębiorstwo.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Poniesienie kosztu powinno być prawidłowo udokumentowane. Zagadnienia dotyczące dokumentowania owych wydatków regulują w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów - przepisy dotyczące prowadzenia tej księgi. Zgodnie z § 12 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz.1475 z późn. zm.) zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim, w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.

Na podstawie ust. 3 pkt 1 i 2 powołanego wyżej § 12 podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

  1. faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
  1. wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  2. datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
  3. przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
  4. podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Ponadto zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania , stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w ust. 8 art. 106 ustawy Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798) określił szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT.

Z § 8 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia wynika, że faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT" wystawiają zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 w/cyt. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - załącznik nr 4, poz. 7 - usługi w zakresie edukacji (PKWiU 80) zwolnione są z podatku VAT. W tej sytuacji:

  • jeżeli uczelnia wyższa nie dokona zgłoszenia rejestracyjnego - nie jest uprawniona do wystawiania faktur VAT. W tej sytuacji dokonaną przez siebie sprzedaż dokumentuje rachunkami, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz w w/cyt rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
  • w przypadku zarejestrowania się uczelni wyższej jako podatnika VAT, wystawianie faktur uzależnione jest od tego, czy jest zarejestrowana jako "podatnik VAT czynny" - wówczas sprzedając usługi jest uprawniona do wystawiania faktur VAT, lub w przypadku zarejestrowania jako "podatnik VAT zwolniony" - nie będzie uprawniona do wystawiania faktur VAT W tej sytuacji dokonaną przez siebie sprzedaż dokumentuje rachunkami, o których mowa w w/cyt. przepisach.

Z przedstawionego powyżej stanu faktycznego i prawnego wynika, że opłaty za studia, stanowiące koszt uzyskania przychodu mogą być udokumentowane nie tylko fakturami VAT lecz również innymi dowodami księgowymi, np. rachunkami, dowodami wpłaty - spełniającymi określone warunki, o których mowa wyżej.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj