Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1-415-28-06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1-415-28-06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
źródła przychodu
źródło finansowania


Pytanie podatnika
Czy sporządzając rozliczenie roczne można starać się o zwrot wpłaconej przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia za pracę przy realizacji takiego projektu w takiej części w jakiej pochodzą one ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w N. działając na podstawie art. 216, 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 25.04.2006 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Od sierpnia 2005 r. zatrudniona jest Pani na podstawie umowy o pracę jako pracownik merytoryczny w Fundacji I. K. przy realizacji projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego; Priorytet 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach: Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy. Projekt jest współfmansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) oraz ze środków budżetu państwa (25%). Fundacja realizując ww. projekt pobierała od całości Pani wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy.
Skierowane przez Panią pytanie:
- Czy sporządzając rozliczenie roczne może Pani starać się o zwrot wpłaconej przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia za pracę przy realizacji takiego projektu w takiej części w jakiej pochodzą one ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego?
Pani zdaniem dochody pracowników uzyskiwane na podstawie umów o pracę jaki i umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenie), zawartych z podmiotem który otrzymał bezzwrotną pomoc, a której przedmiotem jest bezpośrednia realizacja celu programu, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko w takiej części w jakiej pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a zwrot jest możliwy po spełnieniu określonych warunków.
Art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca- bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.Z brzmienia cytowanego powyżej przepisu wynika, że zwolnieniem z opodatkowania objęte są dochody podatników, jeżeli dochody te spełniają łącznie przesłanki wymienione w lit. a i b. Istotne jest zatem pochodzenie dochodów z określonych źródeł oraz bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z tych źródeł. Tak więc ze zwolnienia będą korzystały dochody osób fizycznych wykonujących bezpośrednio czynności merytoryczne przewidziane w programie. Natomiast zwolnienie niedotyczy dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem bez względu na rodzaj umowy, co wynika z zastrzeżenia zawartego w lit. b cytowanego przepisu.
Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, którą wyraża treść art 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl postanowień tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcą w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy lub od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku w drodze rozporządzenia.
Wynagrodzenia pracowników należą do źródła przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy tj. przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy <...> i podlegaj ą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach. Wynagrodzenia z umów cywilno - prawnych należą natomiast do źródeł przychodów o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, a podstawę prawną do poboru przez płatnika zaliczek na podatek stanowi art. 41 ust. 1 ustawy.
Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, m. in. na wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, wypłacane dla poszczególnych instytucji zaangażowanych w ramach działania 2.6 ZPORR stanowią refundację wcześniej poniesionych przez ww. wydatków na realizację projektu otrzymanych na zasadzie dotacji z budżetu państwa lub innych środków publicznych. Beneficjent otrzymuje od instytucji wdrażającej środki na realizację swojego projektu z krajowych funduszy publicznych. Po udokumentowaniu przez niego wydatkowania tych środków możliwe jest wnioskowanie do Komisji Europejskiej przez odpowiednie instytucje o zwrot 75% wydatkowanych kwot. Zwrócone środki zasilą źródło finansowania krajowego. Zatem przychody ze stosunku pracy otrzymywane przez osoby zatrudnione w ramach realizacji ZPORR finansowane są ze środków krajowych i jako takie nie korzystają ze zwolnienia od podatku.
Uwzględniając stan faktyczny i ww. uregulowania prawne należy stwierdzić, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może mieć zastosowania do przychodów finansowanych ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, jakim jest m. in. Europejski Fundusz Społeczny. W związku z powyższym Pani płatnik prawidłowo pobierał na przestrzeni 2005 r. zaliczki na podatek dochodowy od całości wynagrodzenia i nie może ubiegać się Pani o zwrot nadpłaty na podstawie art. 72 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), z których to przepisów wynika, iż kwoty podatku pobranego przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej uważa się za nadpłatę.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albopostępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznegoprzedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dlawnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarboweji może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w N. za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj