Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/16/06/TA
z 9 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/16/06/TA
Data
2006.08.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
likwidacja działalności
podatek liniowy
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy po zakończeniu w trakcie roku działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej, opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych określonych w art.27 ustawy, nową rozpoczętą działalność prowadzoną jednoosobowo można opodatkować podatkiem liniowym (art.30c pdof) i czy oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach art.30c uopdf złożone w ciągu roku, tj. przed uruchomieniem nowej działalności jest prawnie skuteczne i ma prawo korzystać z opodatkowania 19% podatkiem liniowym w 2006 roku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 16.05.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jestnieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 10.05.2006r., który wpłynął do tut. Organu podatkowego w dniu 16.05.2006r. wystąpiła Pani w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawidłowości przyjętych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2006 roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do dnia 31.03.2005r. była Pani udziałowcem spółki jawnej X, w dniu 31.03.2005r. udziały te zostały przez Panią sprzedane. W 2004 i 2005r. z tytułu posiadanych udziałów w ww spółce nie składała Pani żadnych oświadczeń o wyborze formy opodatkowania.

Nie składała Pani również deklaracji miesięcznych PIT- 5, gdyż nie występował dochóddo opodatkowania z tytułu uczestnictwa w spółce.

W dniu 05.04.2005r. uzyskała Pani wpis do ewidencji działalności gospodarczej i rozpoczęła działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko.Dnia 11.05.2005r. złożyła Pani do tut. Urzędu oświadczenie o wyborze formy opodatkowania tej działalności 19% stawką podatku dochodowego, zgodnie z art. 30custawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W trakcie rozliczenia rocznego za 2005 rok uznawszy złożone w dniu 11.05.2005r. oświadczenie za niewłaściwe złożyła Pani zeznanie podatkowe za 2005 rok na formularzu PIT-36 składając jednocześnie deklaracje PIT-5 jako korekty do złożonych wcześniej deklaracji PIT-5L.

W 2006 roku przyjęła Pani sposób opodatkowania - 19% podatkiem liniowym, sugerując się tym, że w 2005 roku nie osiągnęła Pani dochodów z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej (przy opodatkowaniu wg skali podatkowej ) oraz biorąc pod uwagę fakt złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania 19% podatkiem liniowym w dniu 11.05.2005, tj. przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na własne nazwisko.

W przedstawionym stanie faktycznym ma Pani wątpliwości, czy złożone w dniu 11.05.2005r. oświadczenie o wyborze formy opodatkowania określonej w art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być uznawane jako złożone do dnia 20 stycznia zgodnie z art. 9a ust.2 ww ustawy i czy w związku z tym może Pani korzystać z opodatkowania 19% podatkiem liniowym w 2006 roku.Pani zdaniem oświadczenie to, złożone przed rozpoczęciem działalności gospodarczejprowadzonej na własne nazwisko można uznać za obowiązujące na 2006 rok.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 17, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Stosownie do dyspozycji art. 9a ust.2 cytowanej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust.3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku sąobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania,a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Skutki podatkowe będące następstwem podjęcia decyzji o wyborze sposobu opodatkowania zawiera przepis art. 9a ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołany przepis stanowi, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą :

- samodzielnie i w formie spółek niemających osobowości prawnej,

- w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnejwybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust.2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Jak wynika z językowej analizy powyższego przepisu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych "pozarolnicza działalność gospodarcza" stanowi jedno źródło przychodu niezależnie od form jej prowadzenia. Zatem rozpoczęcie w trakcie roku podatkowego działalności w formie jednoosobowej firmy, w przypadku gdy wcześniej prowadzono już działalność gospodarczą w innej formie, nie jest rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 9a ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., bowiem źródło przychodów pozostaje bez zmian. W przedstawionym stanie faktycznym, w świetle art. 9a ust.2 w związku z ust.5 wyżej powołanej ustawy nie była Pani uprawniona do wyboru opodatkowania dochodów z tytułu samodzielnie prowadzonej od 11.05.2005r. pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c w/w ustawy z uwagi na fakt opodatkowania dochodów z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej działającej do dnia 31.03.2005r., na zasadach określonych w art. 27 ustawy.

W związku z powyższym wszystkie osiągnięte przez Panią w 2005 roku dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bez względu na formę prawną prowadzonej działalności, a złożone w dniu 11.05.2005r. oświadczenie dotyczące wyboru opodatkowania w 2005 roku na podstawie art.30c w/w ustawy pozbawione było podstaw prawnych i nie mogło być prawnie skuteczne w 2005 roku, a co za tym idzie, również w 2006 roku.

Stosownie do dyspozycji art. 9a ust.4 ww ustawy , wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba, że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z cytowanego przepisu wynika, że zmiana sposobu opodatkowania możliwa jest wyłącznie w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.

Jak wynika z akt i przedstawionego stanu faktycznego, do dnia 20 stycznia 2006r. nie złożyła Pani stosownego oświadczenia o zmianie formy opodatkowania dochodów,w związku z tym zgodnie z przytoczonym przepisem, dochody z tytułu prowadzonej w 2006r. działalności gospodarczej podlegać będą opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjętych przez Panią w 2004 i 2005 roku podatkowym.

W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznał, iż w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym stanowisko wyrażone przez Panią dotyczące opodatkowania dochodów z tyt. prowadzonej w 2006 roku działalności gospodarczej -19% podatkiem liniowym jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj