Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/410/12/06/TA
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/410/12/06/TA
Data
2006.06.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dywidendy
kapitały pieniężne
opodatkowanie dochodów
spółka komandytowa


Pytanie podatnika
Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć dywidendę otrzymaną przez wspólnika (komandytariusza) Spółki Komandytowej (akcjonariusza) od Spółki Akcyjnej i jakie są zasady jej opodatkowania w myśl obowiązującej ustawy o podatku dochodowym.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.03.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł

- uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii zaliczenia dywidendy otrzymanej przez Spółkę Komandytową od Spółki Akcyjnej do przychodów z kapitałów pieniężnych oraz zasad jej opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30 a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 17.03.2006r. Podatnik wystąpił w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kwalifikacji źródła przychodów jakim jest dywidenda otrzymana przez Spółkę Komandytową (akcjonariusza) od Spółki Akcyjnej oraz zasad jej opodatkowania w myśl obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest w trakcie procesu obejmowania udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Planowane jest przekształcenie Sp. z o.o. w Spółkę Komandytową, w której zostanie wspólnikiem - komandytariuszem. Przed przekształceniem Sp. z o.o. w Spółkę Komandytową zamierza złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, t.j. 19% podatkiem dochodowym.

W skład majątku Sp. z o.o. wchodzą akcje Spółki Akcyjnej mającej siedzibę w Polsce. Z momentem przekształcenia akcje staną się własnością Spółki Komandytowej.Ponieważ od momentu przekształcenia Sp. z o.o w Spółkę Komandytową przychody Podatnika z działalności prowadzonej w formie Spółki Komandytowej będą określane proporcjonalnie do przysługującego Mu prawa w udziale w Spółce Komandytowej, zwraca się z zapytaniem, do jakich źródeł należy zaliczyć dywidendę otrzymaną od Spółki Akcyjnej i w jaki sposób ją opodatkować.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanowiskiem dywidendy otrzymywane przez Spółkę Komandytową od Spółki Akcyjnej mimo, że będą należne Spółce Komandytowej jako akcjonariuszowi( Akcje posiadane wcześniej przez Sp. z o.o. wejdą po jej przekształceniu w skład majątku Spółki Komandytowej ) - nie będą traktowane jako przychód z działalności gospodarczej lecz jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Powyższe wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wyraźnie wskazuje na odrębne źródło przychodów, jakim są przychody z kapitałów pieniężnych, do których zaliczone są przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych (art. 10 ust.1 pkt 7 i art. 17 ust.1 pkt 4) oraz opodatkowanie 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust.1 pkt 4), pobieranym przez Spółkę Akcyjną w momencie wypłaty i odprowadzanym do urzędu skarbowego właściwego dla poszczególnych wspólników Spółki, proporcjonalnie do ich prawa w udziale w zyskach (art. 41 ust.4 ustawy).

Mając na uwadze:

1. fakt, że Spółka komandytowa jest spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej, której wspólnicy uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wniesionych wkładów.W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej, na gruncie podatku dochodowego podatnikami są wspólnicy tej spółki. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to jej przychody z udziału w spółce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art.8 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

2. obowiązującą ustawę z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), która:

- w art.10 ust.1 pkt 7 wskazuje jako odrębne źródło przychodów kapitały pieniężne,do których stosownie do art. 17 ust.1 pkt 4 zalicza się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną,

- w art. 30a ust.1 pkt 4 określa opodatkowanie dywidend 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, do pobrania którego na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy obowiązany jest płatnik. Zgodnie z dyspozycją art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, nie będący osobami fizycznymi, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według określonego wzoru (PIT-8A),

- w art. 30a ust. 7 wskazuje, że ww. dochodów nie łączy się z dochodamiopodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym, stanowisko Podatnika zawarte we wniosku odnośnie zaliczenia otrzymanej dywidendy do przychodów z kapitałów pieniężnych a nie do dochodów z działalności gospodarczej jest prawidłowe, z tym, że kwoty zryczałtowanego podatku, zgodnie z art. 42 ust.1 ustawy, płatnicy przekazują na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj