Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PMiCC/430/7/06/KZ
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PMiCC/430/7/06/KZ
Data
2006.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek
nakłady
sprzedaż budynków


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży prawa uzytkowania wieczystego gruntu, zabudowanego budynkami podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (przeniesienie prawa własności budynków na zasadzie nieodpłatnej)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z 2005r. tekst jedn.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany postanawia:- uznać za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2006r.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 25.04.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie spółki w sprawie interpretacji prawa podatkowego w części dotyczącej powstania zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu dokonania czynności: sprzedaż prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu. Zdaniem spółki czynność taka nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ:- z tytułu sprzedaży praw i roszczeń do nakładów została już pobrana stosowna opłata skarbowa.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż w dniu 13.01.1999r. została dokonana umowa sprzedaży praw oraz roszczeń do nakładów poniesionych na nieruchomość, oraz umowa przedwstępna sprzedaży. Umowa została zawarta pomiędzy spółką (zbywca) i bankiem. Na podstawie umowy bank nabył od spółki poniesione przez nią nakłady, oraz roszczenia do nakładów poniesionych przez poprzednika prawnego spółki. Strony określiły wartość nakładów na kwotę 7.647.000zł. Od czynności notariusz jako płatnik pobrał zgodnie z § 57 ust.1 pkt.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 02.10.1991r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 90, poz.405) 2% opłaty skarbowej tj. kwotę 152.940zł. Umowa przedwstępna dotyczyła prawa użytkowania wieczystego, w przypadku kiedy spółka nabędzie to prawo od Skarbu Państwa w trybie postępowania administracyjnego.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny, oraz prawny obowiązujący w dniu wydania interpretacji Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia iż:wyłączenie czynności przeniesienia prawa własności budynków z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy badać pod kątem powstania obowiązku w podatku VAT. Zgodnie z art. 2 pkt.4 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, (Dz. U. Nr 41, poz.399 z 2005r. tekst jedn. ze zm.) nie podlegają podatkowi czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT, lub z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zatem udzielenie odpowiedzi czy przeniesienie prawa własności budynków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych wymaga wcześniejszego rozstrzygnięcia, czy dana umowa jest opodatkowana podatkiem VAT.W sytuacji kiedy, taka sprzedaż będzie zwolniona lub wyłączna z podatku VAT, należny będzie podatek od czynności cywilnoprawnych.Akt notarialny z dnia 13.01.1999r. dotyczył umowy sprzedaży praw i roszczeń do nakładów tj. praw majątkowych. Przedmiotowa interpretacja dotyczy czynności przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego wraz z budynkami. Fakt iż od umowy sprzedaży praw i roszczeń do nakładów została pobrana opłata skarbowa nie stanowi podstawy do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przeniesienia prawa własności budynków.Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 6 ust1 lit. „c” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Zgodnie z art. 535 §1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Cenę strony umowy kształtują swobodnie. Fakt iż strony umowy zamierzają dokonać czynność przeniesienia prawa własności budynków w zamian za poniesione już nakłady nie stanowi podstawy do wyłączenia wartości budynków z podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wzajemne rozliczenia stron czynności z tytułu poniesionych nakładów, nie są przedmiotem ustawy.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj