Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-447/06/SS
z 2 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-447/06/SS
Data
2006.08.02



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
dostawa towarów
moment powstania obowiązku podatkowego
skład konsygnacyjny


Pytanie podatnika
Jaką datę należy przyjąć za moment dokonania dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca: dzień, kiedy towary przekroczą granicę RP, czy dzień pobrania towarów z magazynu?


P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 18 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 16 maja 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie zapytania zawartego w punkcie nr 4, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa towary od Kontrahenta z siedzibą na Węgrzech. Towary są przemieszczane z terytorium Węgier na terytorium RP, a po przekroczeniu granicy są umieszczane w magazynie należącym do Kontrahenta. Magazyn ma charakter tzw. call off stock, tzn. jest przeznaczony do umieszczania w nim towarów, które są z magazynu pobierane przez jednego klienta - Spółkę. Towary stanowią własność Kontrahenta aż do momentu pobrania ich przez Spółkę z magazynu. Są one następnie przedmiotem dostaw dokonywanych przez Spółkę. Kontrahent nie zarejestrował się dotychczas dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium RP. Strony zamierzają przyjąć model rozliczeń z tytułu dokonywania w/w transakcji, zgodnie z którym na podstawie informacji o pobraniach z magazynu Kontrahent wystawi na Spółkę faktury dokumentujące wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, zaś Spółka rozpozna z tego tytułu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które udokumentuje fakturami wewnętrznymi, natomiast w związku z rozpoznaniem u Spółki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Kontrahent nie będzie miał obowiązku zarejestrowania się jako podatnik VAT w Polsce.

Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi m.in. na następujące zapytanie:

Punkt 4: Jaką datę należy przyjąć za moment dokonania dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca: dzień, kiedy towary przekroczą granicę RP, czy dzień pobrania towarów z magazynu?

Spółka stoi na stanowisku, iż momentem dokonania dostawy towaru, będącego przedmiotem w/w transakcji, będzie moment pobrania towarów z magazynu, gdyż zgodnie z umową dopiero w tym momencie dojdzie do przejścia na Spółkę prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przedmiotowym wniosku Spółka podkreśla fakt, iż towary cały czas pozostają w dyspozycji Kontrahenta, który zachowuje pełne prawo ich własności aż do momentu ich pobrania przez Spółkę. Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, iż momentem dokonania dostawy towaru, będącego przedmiotem w/w transakcji, będzie moment nabycia przez Spółkę prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, czyli moment pobrania ich z magazynu.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 20 w/w ustawy przepisy ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16-17 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Stosownie do art. 19 ust. 4 w/w ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zatem obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, zgodnie z art. 19 ust. 20 w związku z ust. 4 w/w ustawy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez Kontrahenta, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru (pobrania towarów z magazynu).

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj