Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/53/JG/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/53/JG/06
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji
ustalanie zobowiązania podatkowego
waluta obca


Pytanie podatnika
Pytania dotyczy sposobu ustalenia dochodu w rozliczeniu podatkowym PIT-38 z tytułu zbycia instrumentów finansowych w przypadku określenia wartości transakcji w walucie obcej bez pośrednictwa banków z siedzibą w Polsce.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

postanawia

#61607; uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedłożonego wniosku wynika, iż jest Pan podatnikiem podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Na terytorium Stanów Zjednoczonych osiąga Pan dochody w dolarach amerykańskich m.in. ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych.Pytania dotyczy sposobu ustalenia dochodu w rozliczeniu podatkowym PIT-38 z tytułu zbycia instrumentów finansowych w przypadku określenia wartości transakcji w walucie obcej bez pośrednictwa banków z siedzibą w Polsce.

Pana zdaniem zarówno w celu wyliczenia kwoty przychodu ze zbycia akcji jak i w celu ustalenia kosztu uzyskania tego przychodu należy przyjąć średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu przeprowadzenia transakcji sprzedaży papierów wartościowych (akcji). Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że zgodnie z art.10 ust.1 pkt 7 w związku z art.17 ust.1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o p.d.o.f. w przypadku transakcji zbycia papierów wartościowych przychód w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzystał z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłoszonego przez NBP.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem przychód ze sprzedaży akcji dokonany w wacie obcej (USD) należy przeliczyć na PLN według kursu ogłoszonego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.Sposób obliczenia dochodu ze zbycia papierów wartościowych określony został w art. 30b ust. 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem tym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust.1f lub 1g, lub art. 23 ust.1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.Kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła dochodu w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. są wszelkie koszty w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NPB z dnia poniesienia kosztu.W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie zgadza się z Pana oceną, że koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji związany z nabyciem akcji na giełdzie papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych należy rozliczyć według kursu średniego NPB z dnia przeprowadzenia transakcji sprzedaży papierów wartościowych. Jak wskazuje powołany wyżej przepis (art. 22 ust.1 ustawy o p.d.of.) koszt uzyskania przychodu przelicza się na złote według kursu średniego NBP z dnia poniesienia kosztu. Jak wynika z art. 23 ust.1 pkt 38 ustawy o p.d.o.f., za koszty uzyskania nie uważa się wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie m.in. akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych. Wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych akcji oraz innych papierów wartościowych.Koszty te można podzielić na dwie grupy:1) bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji (koszt zakupu akcji),2) koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub złożeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.).W związku z powyższym przedstawiony przez Pana przykładowy sposób wyliczenia dochodu przy zastosowaniu średniego kursu USD ogłoszonego przez NBP z dnia dokonania transakcji sprzedaży akcji zarówno do ustalenia wysokości przychodu jak również kosztów jego uzyskania jest nieprawidłowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj