Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/1/MS/06
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/1/MS/06
Data
2006.02.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rehabilitacja


Pytanie podatnika
Czy opisany stan faktyczny według wnioskodawcy uprawnia do skorzystania z przedmiotowego odliczenia bowiem:posiada I grupę inwalidztwa z niepełnosprawnością narządów ruchu,korzystał z pomocy osób drugich.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzilenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać Pana stanowisko wyrażone we wniosku jako prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie odliczenia od dochodu uzyskanego w 2005 roku w ramach ulgi rehabilitacyjnej kwoty 2.280 zł. w związku z ponoszeniem wydatków związanych z opłacaniem przewodnika osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa.Opisany stan faktyczny według wnioskodawcy uprawnia do skorzystania z przedmiotowego odliczenia bowiem:posiada I grupę inwalidztwa z niepełnosprawnością narządów ruchu,korzystał z pomocy osób drugich. Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić;Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne.Stosownie do art. 26 ust. 7a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt. 6 uważa się między innymi wydatki poniesione na opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280zł.Zgodnie z art. 26 ust. 7c wydatki te nie wymagają udokumentowania dla ich odliczenia. Wobec powyższego, iż posiada Pan I grupę niepełnosprawności ze względu na narządy ruchu i korzysta z pomocy osób drugich w codziennej egzystencji może Pan dokonać odliczenia od dochodów kwoty 2.280 zł. z tytułu wydatków poniesionych na rehabilitację.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj