Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-375/06/IS
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-375/06/IS
Data
2006.06.30



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 06.04.2006 r. (data wpływu 06.04.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym w dniu 27.06.2006 r., w przedmiocie pytania nr 2,postanawiauznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedłożonego wniosku wynika, że Spółka nabyła od firmy mającej siedzibę w Hong Kongu towar, który został dostarczony z Chin na terytorium Wspólnoty do Hamburga. W Niemczech odbyła się odprawa celna i towar dopuszczono do obrotu na terenie UE. Transport towaru (wraz z odprawą celną) zorganizowany był przez spółkę węgierską, która wystawiła z tego tytułu fakturę na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z zaistniałą sytuacją Podatnik zadaje następujące pytania:

1. Czy wystąpiło w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy też import towarów?

2. Jeśli jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy?

3. W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy co do importu usług skoro usługa nie została jeszcze zrealizowana, gdyż towar nie dotarł jeszcze do miejsca przeznaczenia?

W opinii Wnioskodawcy przedmiotowa czynność stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, obowiązek podatkowy powstał w momencie przywiezienia towarów z Hamburga do Polski. W imporcie usług obowiązek podatkowy powstał w chwili wystawienia faktury.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza co następuje:

Na samym wstępnie należy zaznaczyć, iż w odrębnym postanowieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego podzielił stanowisko Podatnika co do uznania przedmiotowej transakcji (przemieszczenia zaimportowanych towarów z terytorium Niemiec na terytorium Polski) za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Skoro zatem przedmiotowa transakcja stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to odnoszą się do niej również zasady dotyczące powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zawarte w art. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa)Obowiązek podatkowy powinien zostać ustalony w oparciu o przepisy art. 20 ust. 5-6 ustawy. W myśl art. 20 ust. 5 ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Zgodnie zaś z art. 20 ust. 6 ustawy gdy przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jednakże z uwagi na fakt, że nie doszło tu do nabycia towarów od podatnika od wartości dodanej lecz do przemieszczenia towarów z jednego państwa członkowskiego do drugiego zastosowanie znajdzie art. 20 ust. 5 ustawy, a zatem obowiązek podatkowy powstał 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przemieszczenia towaru z Niemiec do Polski.

Z uwagi na powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak na wstępie.

Naczelnik Urzędu informuje, że kwestia importu usług (pytanie nr 3) jest przedmiotem odrębnego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj