Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/112/05
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/112/05
Data
2006.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aneks do umowy
rejestracja umowy
umowa


Pytanie podatnika
Czy zmiana adresu zamieszkania oraz siedziby firmy spowodują utratę przywilejów nabytych w myś art. 7 znowelizowanej ustawy o podtau od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.11.2005 r. (data wpływu 21.11.2005 r.), w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usługstwierdzaże stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.11.2005 r. wpłynęło do tut. Organu podatkowego pismo w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.), dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego, w związku z wprowadzeniem do umowy leasingowej aneksu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Umowa została zarejestrowana przez leasingobiorcę w Urzędzie Skarbowym w Oświęcimiu w obowiązującym terminie do dnia 15.06.2005 r. Po tej dacie nastąpiły okoliczności (zmiana adresu zamieszkania oraz siedziby przedsiębiorstwa) powodujące konieczność wprowadzenia zmian w drodze aneksu. Zmiana dotyczy wyłącznie adresu, natomiast pozostałe warunki umowy leasingowej pozostają niezmienione.
Podatnik stoi na stanowisku, iż zmiana umowy leasingowej w zakresie opisanym powyżej pozostaje bez wpływu na prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących raty leasingowe.

Dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.
W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:
1) w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz
2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r. (ust. 2 art.7)Zastrzeżenie uczynione przez ustawodawcę w ust. 2 pkt 1 art. 7 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (...), odnosi się do takich zmian umowy leasingowej, które mogłyby mieć wpływ na warunki obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu samochodów i pojazdów samochodowych wynikające z art. 86 ust 7 w zw. z ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Jeżeli zatem w stanie prawnym obowiązującym do dnia 22 sierpnia 2005 r. podatnikowi będącemu usługobiorcą użytkującym samochód na podstawie umowy leasingu przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od raty leasingowej, dopełnił warunku rejestracji umowy w urzędzie skarbowym w ustawowym terminie to zmiana w drodze aneksu do umowy adresu zamieszkania nie spowoduje utraty tego prawa.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko wyrażone w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej (art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 u.O.p.).
Wnosząc zażalenie podatnik zobowiązany jest uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej o wartości 5zł na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) - część I pkt 1 tabeli stanowiącej załącznik do ww. ustawy określającej szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj