Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZF/415-46/JWR/06
z 10 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-46/JWR/06
Data
2006.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
koszty uzyskania przychodów
objęcie (nabycie) akcji
opcja na akcje
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
W jaki sposób opodatkować dochody uzyskane z odpłatnego zbycia akcji nabytych po cenie niższej od ceny rynkowej?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik w 2003r. jako pracownik spółki „X” przystąpił do Międzynarodowego Planu Oszczędzania na Akcje 2003 spółki „Y” zarejestrowanej w Anglii i Walii. Międzynarodowy Plan Oszczędzania na Akcje jest trzyletnią umową systematycznego oszczędzania, podpisaną dobrowolnie przez podatnika. Firma „X” jako pracodawca podatnika, co miesiąc potrąca z jego wynagrodzenia odpowiednią kwotę i przekazuje ją do banku oszczędnościowego. Na koniec okresu obowiązywania umowy systematycznego oszczędzania, który upłynie 31 lipca 2006r. podatnik ma prawo do wykorzystania swoich oszczędności do nabycia akcji po cenie opcji. Ceną opcji jest cena ustalona przy zawarciu umowy i obniżona o 20% w stosunku do średniej ceny rynkowej akcji firmy „Y” w chwili zamknięcia Giełdy Londyńskiej we wtorek 6 maja 2003r. Cena zakupu opcji wyniosła w tym przypadku 8,22 GBP. Cena rynkowa na giełdzie kształtowała się w dniu ustalenia ceny opcji na poziomie 10,27 GBP. Spodziewana cena sprzedaży w lipcu 2006r. wyniesie ok. 16,00GBP. Zgodnie z założeniami Planu podatnik może zakupić proponowane mu akcje po cenie 8,22 GBP i dalej odsprzedać po aktualnej cenie rynkowej na giełdzie za ok. 16,00 GBP. Pracodawca podatnika otrzymał fakturę zawierającą koszty umorzenia niezrealizowanych opcji, będące różnicą między ceną opcji a średnią ceną akcji zapłaconą przez firmę „Y” przy nabywaniu akcji z rynku w celu odsprzedaży uczestnikom Planu po cenie Opcji.

Zdaniem podatnika w w/w sytuacji przychód powstanie dopiero w momencie sprzedaży akcji, a dochód uzyskany z tytułu zbycia tych akcji podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto po zapoznaniu się ze stanem prawnym oraz faktycznym, zważył co następuje:

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. 2000, Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej w dalszej części „updof” - źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne.
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych ( art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) updof ).

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zostały określone w art. 30b updof. Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19% uzyskanego dochodu ( art. 30b ust. 1 updof ).

Dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 updof jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 updof.
W tym miejscu należy podkreślić, iż zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 updof - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Koszty te można podzielić na dwie grupy:
1.koszty bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji - koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),
2.koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, (koszty prowizji, koszty związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.).
Użyte przez ustawodawcę sformułowanie „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu” należy rozumieć w ten sposób, że za koszt uznawane będą tylko te wydatki, które pozostają z przychodem w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym albo gospodarczym.

Przy czym zauważyć należy, iż przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 określa, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zatem w rozumieniu cyt. wyżej przepisu wydatków na nabycie akcji nie uważa się za koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Są one jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z tytułu zbycia tych akcji.
Zważywszy, że cena nabycia akcji zostanie uwzględniona jako koszt podatkowy dopiero w momencie ich zbycia, wszelkie różnice w cenie objęcia akcji wpłyną bezpośrednio na wysokość kosztów uzyskania przychodów w wyniku tego zbycia.
Sprzedaż akcji nabytych po cenie niższej od ceny rynkowej oznacza niższy koszt uzyskania przychodów, a więc w konsekwencji zwiększenie podstawy opodatkowania i wyższy podatek dochodowy. Jednak obowiązek podatkowy wprowadzony a contrario z art. 23 ust. 1 pkt 38 updof powstaje nie w momencie nabycia akcji, lecz w momencie ich zbycia. Dopiero wtedy okoliczność, że akcje zostały nabyte po cenie niższej od rynkowej może spowodować zwiększenie obciążenia podatkowego.

Dochodów ze zbycia papierów wartościowych zgodnie z art. 30b ust. 5 updof nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

W myśl art. 30b ust. 5a i 5b updof, jeżeli podatnik, o którym w art. 3 ust. 1 (tj. mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski) - osiąga dochody ze zbycia papierów wartościowych zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Powyższą zasadę stosuje się odpowiednio w przypadku podatnika uzyskującego wyżej wymienione dochody wyłącznie poza granicami Polski – art. 30b ust. 5b updof.

Dochody ze zbycia papierów wartościowych stosownie do postanowień art. 45 ust. 1a pkt 1 updof należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Reasumując, opodatkowaniu podatkiem dochodowym w świetle cytowanych przepisów podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, które stanowić będzie cena akcji z dnia nabycia akcji po cenie opcji, powiększona o koszty transakcji (koszty administracyjne).

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj