Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PD-I-415/1/3/2006
z 10 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD-I-415/1/3/2006
Data
2006.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
doliczenie
odliczenia od podatku
ulga budowlana
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy jest zobligowana do zwrotu ulgi budowlanej odliczonej od podatku dochodowego od osób fizycznych po dniu 1 stycznia 2002 roku z tytułu poniesionych wydatków na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu stwierdza, że stanowisko Pani X, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu ulgi budowlanej odliczonej od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poniesionych wydatków na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 20 marca 2006 r. i pismem z dnia 14 kwietnia 2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatniczka wystąpiła z zapytaniem czy jest zobligowana do zwrotu ulgi budowlanej odliczonej od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poniesionych wydatków na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Jednocześnie podatniczka stwierdza, że ulga ta nie będzie podlegała zwrotowi, ponieważ odliczenia od podatku z tytułu nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu dokonała po dniu 1 stycznia 2002 r. Strona powołuje się przy tym na treść art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1998 r. wraz z mężem strona nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 208 m² pod budowę domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, a następnie w 2002 r., po zniesieniu wspólności majątkowej odkupiła od męża #189; udziału w ww. gruncie. Odliczenia z tytułu nabycia od męża prawa wieczystego użytkowania gruntu dokonała w 2002 roku. W 2002 roku rozpoczęta została budowa domu.
Zgodnie z treścią art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zmian- w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r.) w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.
O tym, kiedy zbycie gruntu po dniu 1 stycznia 2002 r. skutkuje utratą prawa do ulgi, decyduje zapis art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), zgodnie z którym przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 zbyli ten grunt lub prawo.
Przepis art. 4 ust. 2 cytowanej ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. stanowi natomiast, że podatnikom którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków między innymi na zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji- poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r.
Reasumując, w sytuacji przedstawionej przez Panią, oraz w myśl cytowanych przepisów zbycie po dniu 1 stycznia 2002 r. prawa wieczystego użytkowania gruntu nabytego w części po dniu 1 stycznia 2002 r., w związku z którym odliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych dokonano po dniu 1 stycznia 2002 roku w ramach kontynuacji wcześniejszej inwestycji, nie powoduje obowiązku zwrotu dokonanego z tego tytułu odliczenia. Powyższe wynika z przepisu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., który stanowi o obowiązku zwrotu ulgi w przypadku dokonania odliczenia przed dniem 1 styczeń 2002 r.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu uznaje zajęte przez Panią stanowisko za prawidłowe.
Dodać jednocześnie należy, że istnieje obowiązek doliczenia do podatku odliczonych od podatku przed 1 stycznia 2002 r. wydatków na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj