Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/9/2006
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/9/2006
Data
2006.06.05



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
przychód z działalności gospodarczej
przychód z praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane przez podatnika z tytułu cesji na jego rzecz wierzytelności Klubu Sportowego powinny być zakwalifikowane do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje stanowisko w przedstawione we wniosku złożonym w tut. organie 13.03.2006r. (uzupełnionym wdniu 12.05.2006r.) wg którego przychód z tytułu cesji wierzytelności nie będzie stanowił przychodu z prawa majątkowego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za nieprawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem złożonym 13.03.2006 r. (uzupełnionym w dniu 12.05.2006r.) w imieniu podatnika wystąpił Pełnomocnik o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku Pełnomocnik podał, iż od 1998r podatnik prowadzi działalność gospodarczą pod firmą PGHU ... z siedzibą w ... W dniu 1 września 1998r. podatnik zawarł umowę z Klubem Sportowym ... Przedmiotem tej umowy było przede wszystkim zobowiązanie się podatnika do udzielania pomocy organizacyjno-finansowej oraz wspierania działalności klubowej w zamian za prawa transferowe wszystkich zawodników KS .... Konkretyzację powyższego zapisu ujęto w § 3 umowy, zgodnie z którym KS ... przekazała w zamian za udzielenie pomocy organizacyjno - finansowej wszystkie prawa do transferu wszystkich zawodników występujących w barwach KS ... i przenosi te prawa na rzecz Firmy podatnika.

Pełnomocnik podał, iż w przypadku umowy transferowej któregokolwiek zawodnika z KS do innego Klubu Sportowego zapłatę za w/w transfer otrzymuje PGHU ....

Pomoc organizacyjna, a w szczególności pomoc finansowa dla KS była jak podał podatnik we wniosku przez niego świadczona ze środków prywatnych, poza prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Pełnomocnik wyjaśnił, iż następstwem umowy z 1 września 1998r jest umowa cesji wierzytelności pomiędzy Klubem GKS , a Klubem Sportowym .... Na podstawie umowy cesji wierzytelności z tytułu transferu jednego z zawodników z KS ... do GKS ... przysługuje firmie podatnika , której jest właścicielem w ramach umowy z KS ... prawo do pozyskania całej kwoty za w/w transfer.

Jak podał Pełnomocnik z umowy cesji wierzytelności wynika, że Klub Sportowy ... przekazuje prawa do transferów wszystkich zawodników występujących w barwach KS ... firmie podatnika. Na podstawie umowy z 1 września 1998r. firma podatnika jest jedyną uprawnioną osobą do odbioru kwoty określonej w umowie transferowej między Klubami.

W związku z powyższym Pełnomocnik skierował następujące zapytania.

1. Czy przychody uzyskane przez podatnika z tytułu cesji na jego rzecz wierzytelności Klubu Sportowego ... powinny być zakwalifikowane do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

2. Czy przychody uzyskane przez podatnika z tytułu cesji na jego rzecz wierzytelności Klubu Sportowego powinny być zakwalifikowane do przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów związanych z jego działalnością gospodarczą.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania czy przychody uzyskane przez podatnika z tytułu cesji na jego rzecz wierzytelności Klubu Sportowego Unia - Concordia z tytułu transferu zawodników do innych klubów sportowych powinny być zakwalifikowane do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W pozostałym zakresie tut. organ zajmie stanowisko odrębnym postanowieniem.

Zdaniem podatnika w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychód z tytułu cesji na rzecz podatnika wierzytelności Klubu Sportowego ... nie będzie stanowił przychodu z prawa majątkowego. W konsekwencji nie będzie podatnik podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych, ponieważ zawarł on umowę pod firmą, w ramach której prowadzi działalność gospodarczą, tj. PGHU .... Zgodnie z zapisem § 3 umowy z dnia 1 września 1998r czyli umowy, której dotyczy zapytanie podatnika prawa do transferu zawodników Klub Sportowy ... przeniósł na rzecz firmy PGHU ..., pod którą prowadzi działalność gospodarczą, nie zaś na rzecz podatnika jako osoby fizycznej. Również zapłatę za transfer zawodnika z KS otrzymuje zgodnie z umową firma PGHU ..., a nie osoba fizyczna.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Instytucję przeniesienia (cesji, przelewu) wierzytelności regulują przepisy art. 509-518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Przeniesienie to w prawie cywilnym określane jest jako przelew wierzytelności (cesja).

U nabywcy wierzytelności przychody uzyskane z tytułu przeniesienia (cesji, przelewu) wierzytelności na jego rzecz kwalifikuje się do przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - bez względu na to czy osoba ta jest podmiotem gospodarczym oraz czy działalność w zakresie nabywania wierzytelności została wpisana do ewidencji działalności gospodarczej.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku, że przychód z tytułu cesji wierzytelności Klubu Sportowego ... nie będzie stanowił przychodu z prawa majątkowego, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tut. organ uznaje za nieprawidłowe.

W myśl art 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj