Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-121/06/02/RL
z 18 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-121/06/02/RL
Data
2006.08.18



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
masa spadkowa
pożyczka
przychody z innych źródeł
umorzenie
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie informacji w sprawie rozliczenia umorzonej pożyczki mieszkaniowej po zmarłym ojcu.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pani X, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Ojciec Pani X zaciągnął w zakładzie pracy pożyczkę z Funduszu Świadczeń Socjalnych na cele mieszkaniowe. Po śmierci ojca pożyczka została umorzona, a zakład pracy wystawił na nazwisko Pani X PIT-8C uwzględniając w nim kwotę umorzonej pożyczki. Podatniczka dokonując rozliczenia za 2005 rok w pierwotnej wersji nie wykazała danych wynikających z PIT-8C. Następnie sporządziła korektę do zeznania PIT-37 uwzględniając powyższe jako dochód. Sporządzenie korekty spowodowało dopłatę podatku.

Przedmiot interpretacji: Podatniczka we wspomnianym piśmie zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o udzielenie informacji w sprawie rozliczenia umorzonej pożyczki mieszkaniowej po zmarłym ojcu.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Pani X zakład pracy nie powinien wystawiać PIT-8C, gdyż umorzona pożyczka po zmarłym ojcu nie jest faktycznym dochodem Podatniczki.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art.922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i w tym samym momencie spadkobierca nabywa spadek (art.924 i 925 Kodeksu cywilnego). Z kolei, w myśl art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W konsekwencji otrzymanie pożyczki jest obojętne podatkowo. Przychód po stronie pożyczkobiorcy pojawia się w momencie, kiedy dochodzi do umorzenia pożyczki lub jej części. Przy czym, w przypadku umorzenia pożyczki za życia pracownika (pożyczkobiorcy), wartość umorzonej kwoty stanowi przychód pracownika, o którym mowa w art. 12 ust.1ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.). Przychodem pracownika nie jest natomiast wartość niespłaconej pożyczki, jaką pracownik otrzymał i jaka została po jego śmierci umorzona przez pożyczkodawcę (zakład pracy). Wartość umorzonej pożyczki (po śmierci pracownika - pożyczkobiorcy), stanowi podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód spadkobierców, którzy przejęli obowiązki dłużnika, gdyż zgodnie z wyżej przytoczonym art. 922 Kodeksu cywilnego, niespłacone świadczenie zaciągnięte przez spadkodawcę stanowi dług spadkowy.

Jednocześnie na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w/w przychód spadkobiercy jest kwalifikowany do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust.1 w/w ustawy, od których zakład pracy zmarłego pracownika (pożyczkodawca) nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy. Podmiot umarzający pożyczkę jest zobowiązany, zgodnie z art.42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do sporządzenia informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku przekazać podatnikom (spadkobiercom zmarłego pracownika) oraz urzędom skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwym według miejsca zamieszkania podatników. Natomiast spadkobierca, na którego wystawiona została informacja PIT-8C winien w swoim zeznaniu rocznym uwzględnić kwotę przychodu wynikającą z informacji PIT-8C .

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż w stanie faktycznym dotyczącym umorzenia po śmierci pracownika pożyczki jemu udzielonej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, nie ma zastosowania art.63 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeksu pracy (Dz.U.z 1998r. Nr21, poz.94 z późn.zm.). Długi pracownika wobec pracodawcy (niespłacona pożyczka) nie stanowią bowiem praw majątkowych lecz obowiązki majątkowe, i jako długi spadkowe podlegają rygorom dziedziczenia ustalonym w Kodeksie cywilnym.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj