Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2CF/415/IP-71/2006/JP
z 7 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2CF/415/IP-71/2006/JP
Data
2006.08.07



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci


Pytanie podatnika
Czy osoba samotnie wychowująca dziecko studiujące za granicami Rzeczpospolitej może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia się z dzieckiem?


Postanowienie


Działając na podstawie art. 14a par. 1, par. 4 oraz art. 216 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr.8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 25.04.2006r o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż posiadając na utrzymaniu córkę (lat 22), która studiuje od 1-go pażdziernika 2003r. za granicą, spełnia wymogi do korzystania z rozliczenia podatku w preferencyjny sposób, tj. przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Sródmieście


postanawia


uznać przedstawione stanowisko za niezgodne z przepisami prawz podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 05.05.2006r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika z dnia 25.04.2006 r.o dokonanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego możliwości rozliczenia dochodów z 2005r w sposób preferncyjny dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że od 01.10.2003 r., córka podatnika studjuje w szkole wyższej poz granicami Rzeczpospolitej Polskiej.Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Sródmieście dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdziła co następuja:Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7: z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany w zasadach określonych w tej ustawie.

Preferencyjne opodatkowanie niepełnych rodzin dotyczy samotnych rodziców wychowujących dzieci (bez względu na wiek) na które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, a także mających dzieci dorosłe do ukończenia 25 lat, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, albo w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku tj. nie przekraczających w 2005r kwoty 2790 zł (art. 6 ust. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r Nr 14poz 176 z poźn. zm.).
W przepisach o szkolnictwie wyższym, do których odnośi się cytowany powyżej przepis, przez pojęcie ,,uczelenia" należy rozumieć szkołę prowadzącą studia wyższe, utworzoną w sposób określony w ustawie (art. 2 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym), natomiast ,,studia wyższe" to studia prowadzone przez uczelnię posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego ( art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 17 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym).

Z uwagi na fakt, iż córka podatnika studiuje poza granicami kraju, nie może on skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania gdyż szkoła, w której uczy się dziecko nie jest jednostką, o której mowa w polskich przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym albo w przepisach o wyższych szkołach zawodowych.
W świetle prawa nie zostały zatem spełnione przesłanki, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Mając na uwadze stan prawny i przedstawiony stan faktyczny, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Interpreatacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj