Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/415/art.14a-36/06/GS
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/415/art.14a-36/06/GS
Data
2006.07.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Wygaśnięcie zobowiązań podatkowych --> Bankowe rozliczenia bezgotówkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
rachunek oszczędnościowy


Pytanie podatnika
Czy można zamknąć rachunek firmowy i wykorzystywać dla potrzeb płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą posiadany rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów postanawia stanowisko zawarte we wniosku z dnia 10.04.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznać za prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że :
• Podatnik osiąga dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegające przepisom ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – zwanej dalej u.p.d.o.f. (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) .
• W Banku S.A. w Warszawie posiada rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy oraz rachunek firmowy założony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą .
• Ponosi koszty prowadzenia obu rachunków oraz koszty przelewów dokonywanych między rachunkami w tym samym Oddziale Banku.

Pytanie podatnika:

Czy można zamknąć rachunek firmowy i wykorzystywać dla potrzeb płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą posiadany rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy ?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Podatnika dla działalności firmy może być wykorzystywany rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, bez konieczności prowadzenia odrębnego rachunku firmowego.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

• Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku gdy :

- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

• Przepis art.61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stanowi, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, następuje w formie polecenia przelewu.• Następnie z art. 87 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, że (...) zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach (...), tj. ustawie z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.).Z powołanych wyżej przepisów wynika, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów (opodatkowani na zasadach ogólnych i według 19 proc. stawki podatku), zobowiązani są do dokonywania bezgotówkowych rozliczeń podatku dochodowego, niezależnie od jego wysokości, co oznacza konieczność posiadania rachunku w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – rozliczeniowej .Należy zauważyć przy tym, że z żadnego z wymienionych wyżej przepisów nie wynika, że płatności muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku firmowego, a nie indywidualnego konta bankowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.W świetle powyższego prawidłowe jest stanowisko wyrażone we wniosku, że dla działalności firmy może być wykorzystywany posiadany rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, bez konieczności utrzymywania równolegle rachunku , założonego wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów postanowił jak w sentencji.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów (opodatkowani na zasadach ogólnych i według 19 proc. stawki podatku), zobowiązani są do dokonywania bezgotówkowych rozliczeń podatku dochodowego, niezależnie od jego wysokości, co oznacza konieczność posiadania rachunku w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – rozliczeniowej .Należy zauważyć przy tym, że z żadnego z wymienionych wyżej przepisów nie wynika, że płatności muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku firmowego, a nie indywidualnego konta bankowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

W świetle powyższego prawidłowe jest stanowisko wyrażone we wniosku, że dla działalności firmy może być wykorzystywany posiadany rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, bez konieczności utrzymywania równolegle rachunku , założonego wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj