Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PP/443/40/06
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/40/06
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budynki zbiorowego zamieszkania
obiekt
podwykonawstwo
roboty budowlane


Pytanie podatnika
Czy do robót budowlanych wykonanych przez podwykonawcę, na terenie Obiektu "X", można zastosować 7% stawkę podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rybniku stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku bez znaku z datą 28.07.2006r., który wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 28.07.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika dotyczącej podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.07.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku wpłynął wniosek bez znaku z datą 28.06.2006r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 17.07.2006r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Ponowny wniosek został złożony pismem bez znaku z datą 28.07.2006r. (data wpływu do US 28.07.2006r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

We wniosku Podatnik podał następujący stan faktyczny:

"Wnioskodawca (...) jest podwykonawcą części robót remontowych konserwacyjnych na terenie Obiektu "X".

Prace te obejmują zakres usług:

  • ocieplanie elewacji wełną mineralną - PKWiU 45.32.12
  • roboty rozbiórkowe ( wyburzanie ścian, skuwanie płytek) - PKWiU 45.11.1
  • malowanie, wykonanie lamperii - PKWiU 45.44.21
  • osadzanie drzwi oraz okien - PKWiU 45.42.11
  • wykonanie posadzki z wykładziny zgrzewnej - PKWiU 45.43.22
  • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej - PKWiU 45.22.2
  • krycie dachu papą - PKWiU 45.22.12
  • wyprawa tynkarska - PKWiU 45.41.1

Wszystkie te prace to usługi mieszczce się w katalogu usług wymienionych w poz. 20 zał. Nr 1 do rozporządzenia ministra Finansów 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) czyli usługi, do których można zastosować 7% stawkę podatku VAT.

Świadczenie ich miałoby miejsce w budynku zbiorowego zamieszkania PKOB 1130.

W piśmie Podatnik nie poinformował o potwierdzeniu przez organ statystyki publicznej prawidłowości dokonanej klasyfikacji świadczonych usług i obiektu budowlanego.

Treść zapytania podatnika:

"Czy wnioskodawca podwykonawca (...) wykonując ww. roboty - usługi na terenie Obiektu "X" i wystawiając fakturę na rzecz głównego wykonawcy również na prawo zastosować 7% stawkę podatku VAT? "

Własne stanowisko Podatnika w sprawie:

"Podwykonawca robót o charakterze wyżej opisanym, z uwagi na wykonywanie robót na terenie obiektu zaklasyfikowanego do budynków zbiorowego zamieszkania, wystawiając fakturę na rzecz głównego wykonawcy ma również prawo do zastosowania 7% stawki VAT."

We wniosku Podatnik oświadczył, że w jego indywidualnej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie stwierdza się, co następuje:

W myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 7% dla towarów wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Pod poz. 20 pkt 1 ww. załącznika nr 1 wymieniono: budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) - domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych.

Zatem mając na uwadze przytoczone wyżej unormowania prawne w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż Spółka jako podwykonawca robót budowlanych prowadzonych w Obiekcie "X" (PKOB 1130), ma prawo do zastosowania 7 % stawki podatku od towarów i usług.

Przepisy podatkowe z zakresu podatku od towarów i usług wiążą bowiem stawkę podatkową z czynnością, a nie z podatnikiem.

Nadmienia się jednocześnie, że o możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 7 % w przypadku wykonywania usług, o których mowa w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004r. - poz. 20 decydujące znaczenie ma rodzaj (zakres) usług oraz klasyfikacja obiektu budowlanego, którego usługi dotyczą, natomiast bez wpływu na wysokość stawki podatku pozostaje okoliczność, kto daną usługę wykonuje.

Jednocześnie zauważa się, że powiązanie stawki podatku w wysokości 7 % z przedmiotem sprzedaży - budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) powoduje, iż prawo do tej stawki przysługuje zarówno wykonawcy jak i podwykonawcy przedmiotowych usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku, tj. w dniu 28.07.2006r. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj