Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-28/MO/06
z 25 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-28/MO/06
Data
2006.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna


Pytanie podatnika
Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 25-05-2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


p o s t a n a w i a


stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 25 maja 2006r., Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.


Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:


Spółka sprowadza towary od kontrahenta zagranicznego, którego siedziba znajduje się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, przy czym towary są transportowane z Niemiec poprzez firmę kurierską. Fakturę za towary wystawia kontrahent (dostawca) z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Spółce nie jest wiadome czy kontrahent z Brytyjskich Wysp Dziewiczych jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w którymkolwiek z krajów Unii Europejskiej, zarejestrowanym dla potrzeb tego podatku. Otrzymywane faktury nie zawierają żadnego europejskiego numeru identyfikacyjnego dla potrzeb podatku od wartości dodanej jak również nie zawierają informacji o naliczonym w cenie towarów podatku od wartości dodanej. Nabywanymi towarami jest oprogramowanie na nośnikach (dyskietki) - towary w rozumieniu przepisów ustawy od towarów i usług. Przedmiotem obrotu nie są licencje do wzmiankowanego oprogramowania.


Pytanie:


Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów?


Strona stoi na stanowisku, że:


w przedstawionym wyżej stanie faktycznym, zakup wzmiankowanych towarów jest obojętny z punktu widzenia podatku VAT. Przede wszystkim należy bowiem zauważyć, że przedstawiony wyżej stan faktycznych nie jest importem towarów w rozumieniu art. 2 pkt 7 ustawy o podatku VAT. Również przedstawiony stan faktyczny nie może być zaliczony do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ze względu na podmiot, który jest kontrahentem Spółki oraz treść wystawionej faktury. W tym stanie rzeczy Spółka uważa, że wzmiankowana transakcja jest obojętna z punktu widzenia opodatkowania podatkiem VAT.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z treścią przepisu art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 9 ust. 2, przepis ust. 1 stosuje się, między innymi pod warunkiem że:
1. nabywcą towarów jest:
a.) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a,- z zastrzeżeniem art. 10;
2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Zatem podstawowym warunkiem dla potwierdzenia faktu, czy przeprowadzona transakcja była wewnątrzwspólnotowym nabyciem jest właściwa identyfikacja kontrahenta; analiza tylko wystawionego dokumentu dotyczącego tej transakcji (w którym nie podano numeru, pod którym kontrahent jest zarejestrowany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, czy też brak informacji o naliczonym w cenie towarów podatku od wartości dodanej) nie daje możliwości jednoznacznego rozstrzygnięcia powyższego faktu.

Jednocześnie należy podkreślić, iż w gestii Spółki leży uzyskanie informacji, o statusie kontrahenta (dostawcy) oraz o sposobie opodatkowania przez niego towaru i podstawie prawnej.

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że organ podatkowy nie poddawał analizie problemu czy nabywane oprogramowanie na nośnikach (dyskietki) - jest towarem, czy też przedmiotem obrotu są licencje do oprogramowania - w rozumieniu przepisów ustawy od towarów i usług.

W świetle powyższego stanowisko Strony jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj