Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-159/06/JP
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-159/06/JP
Data
2006.07.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
umowa franchisingu
usługi turystyczne


Pytanie podatnika
Czy opodatkowanie stawką 0 % VAT opisanych powyżej usług rezerwacji miejsc noclegowych w hotelach, w sytuacji, gdy usługa wykonywana jest za granicą jest prawidłowe?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wnioskuo udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi turystyki polegające na sprzedaży biletów lotniczych i kolejowych, rezerwacji hoteli oraz wynajmu samochodów na zasadach ogólnych, inne niż określone w art. 119 ust. 3 ustawy o VAT. W związku z rozszerzeniem pakietu świadczonych usług Spółka podpisała umowę franchinsingową z kontrahentem z Wielkiej Brytanii, na podstawie której Podatnik otrzymał wyłączność na dystrybuowanie oferowanych przez firmę brytyjską usług na terenie Polski.

W wyniku tej umowy Spółka świadczy usługi pośrednictwa w rezerwacji hoteli za granicą zarówno na zlecenia osób fizycznych krajowych i zagranicznych jak i klientów będących płatnikami VAT. Przy świadczeniu tych usług firma pośredniczy na zlecenie klienta w rezerwacji noclegów w określonych przez klienta hotelach znajdujących się na terenie Unii Europejskiej i poza nią, za pomocą strony internetowej udostępnionej przez brytyjskiego kontrahenta. W przypadku gdy klient za rezerwację hotelu płaci karta płatniczą, należność za rezerwację hotelu wpływa bezpośrednio na rachunek firmy brytyjskiej, która wystawia klientowi stosowna fakturę za wynajem pokoi.

Jeżeli zaś klient chce zapłacić za rezerwację hotelu przelewem, to wówczas dokonuje rezerwacji za pośrednictwem call center obsługiwanym przez Podatnika, ale działającym w imieniu firmy brytyjskiej. Za tak dokonana rezerwację Spółka wystawia klientowi fakturę sprzedażową. Spółka nie jest tutaj wykonawcą usługi, a tylko reprezentantem usług oferowanych przez brytyjskiego kontrahenta.

Zgodnie z podpisaną umową Podatnik raz w miesiącu wystawie fakturę sprzedaży za wynajem pokoi dla tych klientów, którzy opłacili noclegi przelewem i dokonali rezerwacji za pośrednictwem call center obsługiwanym przez Podatnika. Faktura ta zawiera koszty noclegów klientów pomniejszone o prowizję Spółki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy opodatkowanie stawką 0 % VAT opisanych powyżej usług rezerwacji miejsc noclegowych w hotelach, w sytuacji, gdy usługa wykonywana jest za granicą jest prawidłowe?

Podatnik stoi na stanowisku, iż ze względu na fakt, że usługa najmu miejsc noclegowych wykonywana jest poza granicami kraju oraz w imieniu firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii faktury sprzedaży wystawiane na klientów są opodatkowane stawką 0 % VAT.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług istotnym jest ustalenie miejsca ich świadczenia.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. W myśl natomiast art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o VAT w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich związanych bezpośrednio z usługami innymi niż wymienione w pkt 1 i 2 lit. a oraz w art. 27 ust. 3 - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane, z zastrzeżeniem ust. 6. W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenie usług, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W świetle cytowanych przepisów świadczone przez Podatnika na rzecz kontrahenta brytyjskiego usługi polegające na pośrednictwie w rezerwacji hoteli za granicą nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż miejscem ich opodatkowania nie jest terytorium Polski. Usługi te będą podlegały opodatkowaniu w miejscu świadczenia usługi, z którą usługa pośrednictwa jest związana. Jeżeli natomiast nabywca świadczonej przez Podatnika usługi podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż kraj wykonania tej, to jest ona opodatkowana w kraju, który nadał usługobiorcy numer identyfikacyjny, którym kontrahent posłużył się przy nabywaniu usługi.

Ze względu na fakt, iż przedmiotowa usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju stanowisko podatnika, że usługi te są opodatkowane stawką 0 % jest nieprawidłowe.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj