Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-72/06/EC
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-72/06/EC
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
usługi spedycji
usługi transportowe
wykonanie usługi
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z wystawieniem faktur stwierdzających wykonanie usług transportowych i spedycyjnych.


P O S TA NO W I E N I E

Na podstawie art. 216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.03.2006r. (data wpływu do Urzędu 15.03.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z wystawieniem faktur stwierdzających wykonanie usług transportowych i spedycyjnych krajowych i pozaunijnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

-stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 02.03.2006r. Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług dotyczącego momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z wystawieniem faktur stwierdzających wykonanie usług transportowych i spedycyjnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka za wykonane usługi transportowe i spedycyjne w przypadku nie otrzymania zapłaty wystawia faktury po wykonaniu usługi transportowej i spedycyjnej do 30 dnia od dnia wykonania usługi, podając przykład: usługa zrealizowana 03.01.2006r., wystawiona faktura 05.01.2006r. Spółka wystawioną fakturę rozlicza w deklaracji w dacie jej wystawienia.

Mając na uwadze zapis art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit. a i lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, wnioskodawca uważa, iż postępuje prawidłowo. W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:W myśl art. 19 ust. 13 pkt. 2 lit. a i lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami oraz usług spedycyjnych i przeładunkowych, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usług. Oznacza to, że z tytułu wykonania usług transportowych i spedycyjnych, dla powstania obowiązku podatkowego pierwszorzędne znaczenie ma zapłata, ale tylko wówczas, gdy kontrahent dokona płatności za wykonaną na jego rzecz usługę w terminie do 30 dni od dnia jej wykonania. Jeżeli usługodawca w tym terminie nie otrzyma żadnej płatności, wówczas obowiązek podatkowy powstaje 30 dnia od dnia wykonania usługi, niezależnie od wystawionej przed tym terminem faktury.

Oznacza to, że w przypadku ww. usług, dla których określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, wystawienie faktury we wcześniejszym miesiącu niż otrzymano zapłatę lub upłynął 30 dzień od dnia wykonania usługi, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w miesiącu wystawienia faktury (przed 30 dniem) W związku z tym stanowisko Spółki co do powstania obowiązku podatkowego w dacie wystawienia faktury jest nieprawidłowe.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążące dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b §1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj