Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-12/06
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-12/06
Data
2006.04.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
dożywocie
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
przeniesienie
przeniesienie prawa własności
towar używany
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie własności nieruchomości w zamian za dożywocie rodzi obowiązek w zakresie podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 stycznia 2006 r. (data wpływu: 1 luty 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywocie

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

 

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu pokoi gościnnych opodatkowaną na zasadach ogólnych i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W 1993 r. zakupił działkę budowlaną. Dom wybudowany na wskazanej działce przeznaczony był na cele mieszkalne i zgodnie z oświadczeniem podatnika nigdy nie odliczał podatku VAT z tego tytułu oraz nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych. W dniu 9 stycznia 2006 r. na podstawie umowy o dożywocie wnioskodawca przeniósł własność domu na swoje dzieci. W roku 2005 r. podatnik wykorzystywał część powyższej nieruchomości na cele działalności gospodarczej. Wydatki na cele modernizacyjne pokoi tzn. remont i przystosowanie ich do wynajmu ujęte były w ewidencjach VAT; podatek naliczony został odliczony. Na tle przedstawionego stanu faktycznego podatnik prosi o wyjaśnienie sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywocie tj. czy przeniesienie własności opisanej nieruchomości rodzi obowiązek w zakresie podatku VAT. Zdaniem podatnika powyższe zbycie nieruchomości nie rodzi obowiązku w zakresie podatku VAT.

Z dołączonego do wniosku o interpretacje aktu notarialnego dot. umowy o dożywocie wynika, iż prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej działki wraz z prawem własności budynku mieszkalnego wnioskodawca nabył w drodze umowy sprzedaży sporządzonej dnia 8 grudnia 1993 r. a następnie decyzją Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 22 października 1998 r. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej działki zostało przekształcone w prawo własności.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z zapisem a rt. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in.:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju..

Na podstawie art. 908 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Umowa o dożywocie to umowa zobowiązująca, odpłatna i wzajemna oraz ze względu na uzależnienie ciężaru świadczeń przypadających na rzecz dożywotnika od nie dającej się z góry określić długości życia uprawnionego - umowa losowa.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 zwalnia się od podatku:  dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się zgodnie z zapisem art. 43 ust. 2 ustawy: budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat; pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe;

Zgodnie z zapisem art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zatem w przypadku gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części tych budynków lub budowli, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży budynków (budowli) trwale związanych z gruntem, wraz z ceną gruntu.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że zwolnienie przedmiotowe z art. 43 ust. 1 pkt 2 jest uwarunkowane spełnieniem łącznie dwóch przesłanek:

  1. przedmiotowa nieruchomość musi posiadać status towaru używanego
  2. z tytułu jej zakupu nabywcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego we wniosku o interpretacje stanu faktycznego wynika, iż w przypadku przedmiotowej nieruchomości - od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło 5 lat (z aktu notarialnego dołączonego do wniosku o interpretacje wynika, iż w dniu zakupu przedmiotowej nieruchomości tj. w dniu 8 grudnia 1993 r. przedmiotowa działka była zabudowana budynkiem mieszkalnym); ponadto zgodnie z treścią wniosku podatnik nie odliczył podatku VAT z tytułu jego zakupu.

Ponadto przedmiotowa nieruchomość nie jest obiektem o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 tj. nie ma być zasiedlona lub zamieszkana po raz pierwszy.

W związku z powyższym, przeniesienie w zamian za dożywocie własności nieruchomości, która spełnia warunki uznania jej za towar używany, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj