Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-16/06
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-16/06
Data
2006.05.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
dotacja
dotacja przedmiotowa
opodatkowanie
podatek naliczony
program pomocowy
usługi edukacyjne
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów materiałów i usług związanych z prowadzeniem szkoleń zawodowych w ramach umowy o Partnerstwie na Rzecz Rozwoju - współfinansowanego ze środków EFS (EQUAL)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie prawa do odliczania podatku VAT od zakupów materiałów i usług dotyczących realizowanego projektu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Pytający jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym sprzedaż opodatkowaną i sprzedaż zwolnioną od podatku. W związku z powyższym ma prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 1-3 ustawy o VAT.

Podatnik zawarł umowę o Partnerstwie na Rzecz Rozwoju w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQAL dla Polski 2004-2006 przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 189, poz. 1948).

Program Inicjatywy Wspólnotowej EQAL dla Polski 2004-2006 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podatnik, współrealizujący wskazany wyżej projekt odpowiedzialny jest za prowadzenie szkoleń zawodowych, przyuczenie do zawodu - w zakresie gastronomia i hotelarstwo.

Do wykonania zadań Podatnik zatrudnia specjalistyczny personel na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy - zlecenia.

Pytanie:

Czy Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów materiałów i usług dotyczących realizowanego projektu?

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika, ma on prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach VAT dot. realizowanego projektu na podstawie art. 90 w powiązaniu z art. 19 ust. 21 i z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast czynnościami opodatkowanymi stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy są odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dlatego też, dla rozstrzygnięcia, czy w przedmiotowej sprawie Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest ustalenie, czy zadania realizowane w ramach Projektu są czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT a w konsekwencji, czy otrzymane środki finansowe stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ustawy.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3).

Natomiast stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Należy zauważyć, iż zwiększają podstawę opodatkowania (obrót) - a tym samym są faktycznie opodatkowane podatkiem VAT - tylko te dotacje, które związane są bezpośrednio ze świadczeniem usług, przy czym przez bezpośredni związek należy rozumieć sytuację, gdy dotacja taka została dokonana w celu dofinansowania świadczenia konkretnych usług.

W sytuacji gdy podatnik w związku z dającym się zindywidualizować świadczeniem konkretnych usług otrzymuje odpowiadające całości lub części wynagrodzenie wypłacane przez podmiot inny niż kontrahent, jakiekolwiek dofinansowanie (dotację), to należy uznać, iż tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny należnej od nabywcy uzupełnienie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu dokonanego świadczenia usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Nie podlegają natomiast opodatkowaniu te dotacje, które mają na celu refundację poniesionych kosztów i nie mają bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług.

Analizując zadania realizowane przez Podatnika w ramach zawartego Projektu - prowadzenie szkoleń zawodowych - można stwierdzić, że Spółka świadczy usługi w zakresie edukacji (wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w dziale 80 mieszczą się usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego oraz usługi w zakresie szkolnictwa dla dorosłych oraz innych form kształcenia) a odbiorcami usług są osoby fizyczne. Kwota finansowania z Programu EQUAL została ustalona na podstawie szczegółowego budżetu zadań obejmującego koszty personelu zatrudnionego do realizacji tych zadań. W tej sytuacji należy uznać, że otrzymane środki finansowe stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług, wypłacane przez inny podmiot, niż usługobiorca, tym samym stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, który należy wykazać w deklaracjach VAT-7.

Usługi w zakresie edukacji podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że stosownie do treści art. 90 ust. 1 ustawy, w sytuacji gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT oraz zwolnione od podatku, jest zobowiązany do określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku należnego (czynności opodatkowanych). Dopiero w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, to zgodnie z ust. 2 w/w art. 90, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Podatnik pyta, czy ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów materiałów i usług dotyczących realizowanego projektu. Jak wykazano powyżej, usługi realizowane w ramach projektu stanowią czynność zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zatem stosownie do art. 86 ust. 1, podatek naliczony od tych zakupów jako nie związanych ze sprzedażą opodatkowaną - nie podlega odliczeniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj