Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-28/06
z 21 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-28/06
Data
2006.04.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
obrót
podstawa opodatkowania
przedstawicielstwa
usługi


Pytanie podatnika
Czy środki finansowe otrzymane od Rządu Dolnej Saksonii na promocję tego landu w Polsce oraz na funkcjonowanie jego przedstawicielstwa podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków otrzymywanych od Rządu Dolnej Saksonii na promocję tego Landu w Polsce oraz na funkcjonowanie jego przedstawicielstwa

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

Pytająca jest osobą fizyczną zajmującą się reprezentacją w Polsce niemieckiego Kraju Związkowego Dolnej Saksonii. Na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Gospodarki, Pracy i Transportu Kraju Związkowego Dolnej Saksonii zobowiązała się do zorganizowania i prowadzenia "Przedstawicielstwa Dolnej Saksonii w Polsce". Wykonywane przez nią czynności mają zmierzać do intensyfikacji współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Dolną Saksonią. Przy współpracy z Kierownikiem Referatu ds. Współpracy Zagranicznej Dolnosaksońskiego Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Transportu wnioskodawczyni zajmuje się w szerokim pojęciu nawiązywaniem kontaktów pomiędzy potencjalnymi partnerami gospodarczymi w obu krajach, poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju targach branżowych, spotkaniach oraz konferencjach, jak również nawiązywaniem kontaktów przy współpracy z organizacjami gospodarczymi oraz izbami przemysłowo-handlowymi i rzemieślniczymi w obu krajach. Ponadto służy informacją w zakresie wypełnianych funkcji dla wszelkich podmiotów (przedsiębiorstw, organizacji, instytucji publicznych) w Polsce i Dolnej Saksonii. W ramach dofinansowania zadaniem podatnika jest również pielęgnowanie kontaktów na płaszczyźnie politycznej, w szczególności pomiędzy Urzędami Marszałkowskimi regionów partnerskich oraz Kancelarią Stanu Dolnej Saksonii.

Za wykonane czynności pytającej przysługuje honorarium, przy czym w umowie określono, że  dzieli się ono na dwie części: honorarium zleceniobiorcy oraz na część przypadającą na czynsz, koszty dodatkowe, koszty rzeczowe i projektowe. Ponadto umowa przewiduje, że Zleceniodawca uzyskuje wszelkie prawa do wyników pracy Zleceniobiorcy oraz że Zleceniobiorca ponosi całkowitą odpowiedzialność za wykonanie czynności wynikających z umowy.

Niezależnie od środków finansowych otrzymywanych od rządu Dolnej Saksonii Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie marketingu i pośrednictwa w nawiązywaniu kontaktów podmiotów niemieckich z polskimi. Otrzymuje za tę działalność wynagrodzenie od firm niemieckich i wystawia za te czynności faktury VAT.

W opinii pytającej dotacja otrzymana od Ministerstwa Gospodarki Dolnej Saksonii skierowana jest na zakup towarów i usług służących promocji Landu Dolnej Saksonii oraz na pokrycie kosztów funkcjonowania przedstawicielstwa tego Landu, toteż na podstawie art. 29 ust.1 ustawy o podatku VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Na podstawie art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega :

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wyłącznie dotacje przedmiotowe, które stanowią dofinansowanie konkretnej dostawy towarów lub świadczenia konkretnych usług. W przypadku gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dotacja służąca pokryciu w całości lub części kosztów działalności podatnika - nie podlega opodatkowaniu i nie powiększa obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymuje środki finansowe od Rządu Dolnej Saksonii, które według załączonej do wniosku umowy:

  1. w wysokości 23,5% stanowią honorarium Pytającej,
  2. w wysokości 76,5% stanowią zwrot kosztów działalności Przedstawicielstwa.

Ponadto umowa przewiduje, że Zleceniodawca uzyskuje wszelkie prawa do wyników pracy Zleceniobiorcy oraz że Zleceniobiorca ponosi całkowitą odpowiedzialność za wykonanie czynności wynikających z umowy.

W świetle przytoczonego wyżej art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT należy stwierdzić, że środki otrzymywane od rządu Dolnej Saksonii w części stanowiącej wynagrodzenie pytającej za prowadzenie Przedstawicielstwa tego Landu w Polsce - jako świadczenie usług - podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

W pozostałej części środki przekazywane przez rząd Dolnej Saksonii z przeznaczeniem na pokrycie kosztów funkcjonowania Przedstawicielstwa stanowią dotację. Z uwagi na to, że dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie stanowi dofinansowania do konkretnej usługi lub też konkretnego rodzaju usług - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj