Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PD-I-415/1/13/2006
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD-I-415/1/13/2006
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podział majątku dorobkowego


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej wydatki związane ze spłatą na rzecz byłego męża - z tytułu wyrównania wartości w majątku dorobkowym - w związku z podziałem majątku dorobkowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 8.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej spółki cywilnej wydatków związanych ze spłatą na rzecz byłego męża - z tytułu wyrównania wartości w majątku dorobkowym - w związku z podziałem majątku dorobkowego. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o którym mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatniczka wystąpiła z zapytaniem czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej wydatki związane ze spłatą na rzecz byłego męża - z tytułu wyrównania wartości w majątku dorobkowym - w związku z podziałem majątku dorobkowego.
Jednocześnie strona uważa, że kwoty wypłacone mężowi może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu spółki, ponieważ środki na spłatę ww. zobowiązań pochodzą z dochodów osiąganych przez spółkę, a zobowiązanie jest ściśle związane z nieruchomością dotyczącą ww. działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wstąpiła Pani do spółki cywilnej w miejsce byłego męża, zobowiązując się do spłacenia udziałów byłego męża w nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, są wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Zwrot "koszty poniesione w celu" użyty w tym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.
Nie każdy wydatek, nawet przydatny z punku widzenia prowadzonej działalności, jest kosztem uzyskania przychodu, lecz tylko taki wydatek który został poniesiony dla osiągnięcia przychodu. Wydatek na spłatę na rzecz byłego męża - z tytułu wyrównania wartości w majątku dorobkowym - w związku z podziałem tego majątku nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej spółki cywilnej, gdyż jego poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią w formie spółki cywilnej. Są to wydatki ponoszone w związku z objęciem przez Panią do jej majątku odrębnego, składników majątku zgromadzonych wspólnie z małżonkiem w czasie trwania związku małżeńskiego. Dotyczą zatem rozliczeń między małżonkami, nie natomiast wydatków na prowadzenie działalności gospodarczej. Nieruchomość, w której udział Pani nabyła, o ile wprowadzona była do ewidencji środków trwałych, podlega zaliczeniu w koszty prowadzonej działalności zgodnie z przepisami art. 22 a-m ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od Pani rozliczeń związanych z podziałem majątku dorobkowego.
Wobec powyższego zdaniem tutejszego organu podatkowego ww. wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki cywilnej.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu uznaje zajęte przez Panią stanowisko za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj