Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-62/06
z 9 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-62/06
Data
2006.08.09



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
sprzedaż ruchomości
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy dokonana na podstawie umowy sprzedaż rzeczy ruchomych należących do majątku spadkowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :

- art. 14a § 1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.2005 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Pani X z dnia 21.04.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 24.07.2006 r.) w części dotyczącej udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, wyrażające się w twierdzeniu, iż dokonana na podstawie umowy sprzedaż rzeczy ruchomych należących do majątku spadkowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W dniu 15.05.2006 r. Pani X i Pani Y złożyły w Urzędzie Skarbowym Poznań-Grunwald wniosek zawarty w piśmie z dnia 21.04.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnej, dokonanej przez spadkobierców sprzedaży rzeczy ruchomych należących do majątku spadkowego.Ponieważ Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald nie był organem właściwym do rozpatrzenia wniosku Pani X, w części dotyczącej opodatkowania ww. czynności podatkiem VAT, przedmiotowy wniosek w tej części, na podstawie art. 170 ustawy Ordynacja podatkowa, został przesłany do tut. Urzędu pismem nr BPI/071- 469/06 z dnia 18.07.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 24.07.2006 r. ).

Z przedstawionego w piśmie z dnia 21.04.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż Pani X wraz z córką Panią Y są jedynymi spadkobiercami ustawowymi po zmarłym Panu J.

W skład masy spadkowej wchodzą trzy zorganizowane części (gałęzie) przedsiębiorstwa zmarłego . Pani X kontynuująca w ograniczonym zakresie działalność gospodarczą prowadzoną przez zmarłego męża, ma zamiar część przedsiębiorstwa, będącego przedmiotem spadku, wykorzystać w ramach prowadzonej, przez jedną ze spadkobierczyń, działalności gospodarczej natomiast zespół pozostałych składników majątkowych stanowiących rzeczy ruchome sprzedać w drodze umowy na rzecz osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż rzeczy ruchomych, o których mowa wyżej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych natomiast nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż stanowiące majątek osobisty spadkobierców towary będące przedmiotem sprzedaży, nie służyły prowadzonej przez spadkobierczynie działalności gospodarczej, a ich sprzedaż nie będzie dokonana w ramach tej działalności.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług regulują przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej " ustawą o VAT" lub "ustawą o ptu".

I tak, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów , o której mowa wyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT).Natomiast towarami są rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art. 2 pkt 6 ustawy o ptu ).

Zatem w świetle ww. przepisów ustawy o VAT dostawa rzeczy ruchomych będących towarami w rozumieniu ustawy o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem wg stawek właściwych dla tych towarów, chyba że przepisy ustawy o ptu przewidują zwolnienia od ich opodatkowania (tzw. zwolnienia przedmiotowe).

Jednocześnie wskazać należy, iż nie każda dostawa towarów podlega przepisom ustawy o VAT.Aby dostawa towarów podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być dokonana przez podatnika podatku VAT w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, a towary muszą wchodzić w skład majątku firmy.Podatnikami natomiast są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności ( art. 15 ust. 1 ustawy o ptu ).Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych ( art. 15 ust. 2 ww. ustawy ).

Zatem działalnością gospodarczą dla celów VAT jest przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie stały ( ciągły ) w jakimś horyzoncie czasowym.Natomiast w sytuacji, gdy osoba fizyczna dokona dostawy towarów ze swojego majątku prywatnego, w warunkach wskazujących, że czynność ta nie miała charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a towary będące przedmiotem dostawy nie zostały nabyte jedynie w celu ich zbycia - czynność taka nie będzie uznana za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Panią X w piśmie z dnia 21.04.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem planowanej sprzedaży będą rzeczy ruchome wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa należącego do majątku spadkowego. Planowanej przez spadkobierców sprzedaży rzeczy ruchomych, o których mowa wyżej, nie będzie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, gdyż towary będące przedmiotem sprzedaży nie zostały nabyte w celu dalszej odprzedaży , a ich zbycie będzie miało charakter incydentalny i nie będzie dokonane w ramach prowadzonej przez spadkobierców działalności gospodarczej.Tym samym planowana przez spadkobierców sprzedaż rzeczy ruchomych należących do majątku spadkowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 21.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.07.2006 r.) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj