Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-45/06
z 7 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-45/06
Data
2006.08.07



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
systemy alarmowe


Pytanie podatnika
Czy wykonywane przez agencję detektywistyczną i ochrony , na zlecenie osób fizycznych, usługi montażu systemów alarmowych w budynkach mieszkalnych podlegają, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:

- art. 14a § 1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Spółki z dnia 09.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.05.2006 r.) postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażające się w twierdzeniu, iż wykonywane na zlecenie osób fizycznych usługi montażu systemów alarmowych w budynkach mieszkalnych podlegają, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, jeżeli prace te stanowią roboty budowlano-montażowe, remonty lub roboty konserwacyjne.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 11.05.2006 r. Spółka, złożyła w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 09.05.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży usług montażu systemów alarmowych w budynkach mieszkalnych wykonywanych na zlecenie osób fizycznych.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi w zakresie ochrony fizycznej i monitoringu oraz sprzedaży i montażu systemów alarmowych zarówno na zlecenie klientów indywidualnych jak i podmiotów gospodarczych.Wątpliwości Spółki budzi wysokość stawki podatku VAT przy wykonywaniu usług montażu systemów alarmowych zarówno na rzecz klientów indywidualnych w budynkach mieszkalnych jak i podmiotów gospodarczych. Spółka stwierdza, iż do chwili obecnej przy sprzedaży ww. usług stosowała 22% stawkę podatku VAT, co spotyka się ze sprzeciwem zleceniodawców .

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wykonywania usług montażu systemów alarmowych w budynkach mieszkalnych zasadne byłoby stosowanie, w oparciu o zapis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, preferencyjnej 7% stawki podatku VAT, gdyż usługi montażu tych urządzeń, integralnie związanych z obiektami budownictwa mieszkaniowego, stanowią w rozumieniu przepisów ustawy o VAT roboty budowlane.

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zasady opodatkowania, stawki podatku VAT określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) zwanej dalej " ustawą o VAT" lub "ustawą o ptu" oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

I tak zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o p.t.u. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez świadczenie usług, o którym mowa wyżej rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy ( art. 8 ust. 1 ustawy o VAT ).

W świetle obowiązujących obecnie przepisów ustawy o p.t.u. przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy brać pod uwagę przede wszystkim klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi.Natomiast w przypadku wykonywania usług budowlanych wysokość stawki podatku VAT uzależniona jest od rodzaju wykonywanych usług oraz od przeznaczenia budynku, w którym te usługi są wykonywane.

Świadczy o tym m.in. zapis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%.Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego ( art. 146 ust. 2 ustawy o VAT ).Natomiast obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (por. art. 2 pkt 12 ustawy o VAT).

Mocą §1 pkt 7 lit b) rozporządzenia z dnia 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005 r. Nr 17 poz. 150 ) wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 41 ust. 16 ustawy o VAT, Minister Finansów obniżył do wysokości 7% stawkę podatku VAT na usługi w zakresie budowy , remontu i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania ( PKOB ex 1130 ) wykonywane w innych niż wymienione w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT obiektach budowlanych, tj. m.in. w domach opieki społecznej, internatach i bursach szkolnych, domach studenckich, domach dziecka i domach dla bezdomnych.

Wobec powyższego, w świetle ww. przepisów decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej 7% stawki podatku VAT ma nie tylko zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, w którym wykonywane są prace , ( zgodnie z metodami statystycznymi ) do obiektów budownictwa mieszkaniowego, ale przede wszystkim rodzaj wykonywanych w tym budynku prac, tj. roboty budowlano-montażowe, remonty oraz roboty konserwacyjne.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 09.05.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykonuje na zlecenie osób fizycznych usługi montażu systemów alarmowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego.Jeżeli zatem usługi, o których mowa wyżej, wykonywane są w ramach robót budowlano-montażowych, remontów lub robót konserwacyjnych, to do dnia 31.12.2007 r. podlegają, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy o VAT, opodatkowaniu preferencyjną 7% stawką podatku VAT.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty ( wyroby, usługi ), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Jednakże w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu, usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnych do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź ( tel. 0//426839100 ).

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 09.05.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 11.05.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj