Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-52/06/IS
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-52/06/IS
Data
2006.01.20



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura korygująca
obniżenie ceny
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Kiedy należy ująć faktury korygujące otrzymane od kontrahenta zagranicznego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 02.11.2005 r. (data wpływu 03.11.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedłożonego wniosku wynika, że Spółka w ramach działalności gospodarczej dokonuje m. in. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Są to głównie zakupy części zamiennych do urządzeń kuchennych będących własnością Strony. Zdarzają się się sytuacje, w których Podatnik otrzymuje od dostawcy fakturę VAT korektę. Korekty te wynikają z następujących przyczyn:
zakupiona część została w rzeczywistości wymieniona w ramach gwarancji, a zatem Spółka nie powinna była być w ogóle obciążona kosztami takiej wymiany, lub zakupiona część okazała się być niezgodna z zamówieniem i następuje jej zwrot, lub nastąpiło uznanie reklamacji wadliwej części.
W ocenie Spółki kwoty podatku należnego oraz podatku naliczonego wynikające z tytułu otrzymania faktury VAT korekty można ująć w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury korygującej VAT od dostawcy zagranicznego.
Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza co następuje:
Stosownie do treści art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów "jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić". Przy ustalaniu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy, odpowiednio należy stosować przepis art. 29 ust. 4 ustawy. Stanowi on, iż obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Zatem z chwilą otrzymania od dostawcy zagranicznego faktury korygującej z ww. przyczyn Spółka powinna pomniejszyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiając wewnętrzną fakturę korygującą (art. 106 ust. 7 ustawy), którą należy ująć w rozliczeniu za miesiąc, w którym Strona otrzymała fakturę korygującą od dostawcy - stosownie do treści § 25 ust. 1 w związku z § 16 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95 poz. 798) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Z tych też względów postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj