Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-30/2006/PS
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-30/2006/PS
Data
2006.01.12



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
faktura
komis
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy poniższe działanie Spółki jest prawidłowe w świetle ustawy o VAT.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Strony z dnia 11 października 2005 r. (data wpływu 13 października 2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej sposobu fakturowania sprzedaży komisowej, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi sprzedaż m. in. sprzętu komputerowego na terytorium Czech poprzez komisową strukturę sprzedaży, gdzie Strona działa jako komitent a komisantem jest czeska spółka. Zgodnie z postanowieniami umowy komisu , wzajemne rozliczenie sprzedaży dokonywane jest poprzez obniżenie sumy uzyskanej przez spółkę czeską ze sprzedaży o kwotę prowizji, w rezultacie czego Strona uzyskuje sumę już pomniejszoną o kwotę należnej prowizji. Spółka wystawia na rzecz spółki czeskiej fakturę na sumę ostatecznej ceny sprzedaży pomniejszonej o kwotę prowizji. Strona zwraca się o rozstrzygnięcie czy powyższe działanie jest prawidłowe w świetle ustawy o VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawa informuje jak niżej.

Zgodnie z art. 765 k. c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz we własnym imieniu.

Można wyróżnić dwie formy komisu, a mianowicie :

a)komis sprzedaży oraz

b)komis zakupu.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) określają w ramach umów komisu jako podlegające opodatkowaniu następujące czynności:

  • wydanie towarów pomiędzy komitentem a komisantem w komisie sprzedaży,
  • wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej,
  • wydanie towarów przez komisanta komitentowi w komisie kupna.

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 3 podstawą opodatkowania po stronie komitenta jest kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku - w przypadku dostawy towarów dla komisanta . Tym samym jest to kwota, do której otrzymania (po potrąceniu prowizji komisanta) komitent jest faktycznie uprawniony.

Przedmiotowa transakcja winna być w świetle obowiązujących przepisów udokumentowana fakturą VAT. Wystawiona przez komitenta faktura nie nosi żadnych szczególnych oznaczeń. Powinna one zawierać obligatoryjne elementy wskazane w § 9 pkt 1-12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), analogiczne jak faktura dokumentująca sprzedaż.

Stanowisko Naczelnika tutejszego Urzędu w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych zostało zawarte w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj