Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-113/2006/PS
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-113/2006/PS
Data
2006.02.20



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
obliczenie podatku


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania podatkiem VAT dostaw eksportowych kwalifikowanych w deklaracji VAT jako dostawy krajowe z powodu braku potwierdzenia wywozu za granicę Unii Europejskiej?
Czy właściwa jest metoda ustalenia podatku : " w stu" czy tez "od stu", czyli można uznać, że podatek jest zawarty w wartości wykazanej na fakturze czy też należy tę wartość potraktować jako wartość netto i doliczyć do niej podatek VAT według stosownej stawki?


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 21 listopada 2005 r.- w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści wniosku wynika, że Spółka dokonuje eksportu towarów, natomiast otrzymanie dokumentu celnego SAD potwierdzającego wywóz towarów poza granice Unii Europejskiej nie zawasze następuje w terminie uprawniającym do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w deklaracji VAT za miesiąc, w którym dokonano dostawy ;lub następnym, zgodnie z art. 41 ust. 4, 6 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Eksport towarów, który nie został potwierdzony, Spółka wykazuje wówczas jako dostawę na terytorium kraju stosując właściwą dla nich stawkę podatku VAT, a za podstawę opodatkowania przyjmuje się stsowanie do art. 29 ust. 1 ww. ustawy obrót, stosując metodę " w stu", zgodnie z którą podatek należny zawarta jest w wartości dostawy wykazanej w fakturze. W rozliczeniu VAT za miesiąc otrzymania SAD potwierdzającego wywóz towaru poza Unię Europejską, dokonywana jest przez Spółkę korekta sprzedaży krajowej i podatku należnego, stosownie do postanowień art. 41 ust. 9 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania podatkiem VAT dostaw eksportowych kwalifikowanych w deklaracji VAT jako dostawy krajowe z powodu braku potwierdzenia wywozu za granicę Unii Europejskiej? Czy właściwa jest metoda ustalenia podatku : " w stu" czy tez "od stu", czyli można uznać, że podatek jest zawarty w wartości wykazanej na fakturze czy też należy tę wartość potraktować jako wartość netto i doliczyć do niej podatek VAT według stosownej stawki?

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Ur4zędu Skarbowego informuje jak nizej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest eksport towarów. Na podstawie art. 41 ust. 4 ww. ustawy w eksporcie towarów stosuje się stawkę podatku VAT 0 %. Stosownie natomiast do art. 41 ust. 6 ustawy stawka podatku VAT 0 % ma zastosowanie w eksporcie towarów pod warunkiem , że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument, który potwierdza wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Na mocy art. 41 ust. 7, jeżeli warunek o którym mowa w ust. 6 nie został spełniony, podatnik nie wykazuje przedmiotowej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy za dany dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Ustalenie podstawy opodatkowania w takiej sytuacji następuje n podstawi art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrót zwiększa się o kwotę o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż wynagrodzenie z tytułu sprzedaży najczęściej wyrażone jest w formie ceny. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97 , poz. 1050 ze zm.) przez cenę należy rozumieć wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towarów podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Podkreślić należy, iż Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 1998 r. (sygn. akt I CKN 429/97) uznał, iż: "Podatek VAT jest elementem cenowotwórczym, co oznacza, że sprzedawca towaru lub usługi, kalkulując cenę, uprawniony jest do wliczenia do niej tej daniny. O wysokości ceny, jaką obowiązany jest zapłacić nabywca towaru lub usługi, decyduje wszakże treść umowy ze sprzedawcą. Cena nie obejmuje VAT, jeśli umowa nie przewiduje tego podatku jako elementu ceny".

W związku z powyższym zasadą jest, iż w ramach ustalonych cen zawarty jest już podatek od towarów i usług, jeśli dana transakcja podlega temu podatkowi, chyba że strony w umowie wyraźnie postanowią inaczej. W tak konstruowanej cenie zawarta jest podstawa opodatkowania oraz podatek. Jeżeli więc strony opodatkowanej transakcji określiły jej cenę, bez wskazania, że jest to wartość netto, do której należy doliczyć VAT, uznać zawsze należy, że jest to cena zawierająca w sobie tenże podatek, w ramach której należny podatek można ustalić w tzw. rachunkiem " w stu". Należy zauważyć, iż w przypadki transakcji eksportowych kwoty kontraktu ustalane są najczęściej jako należności brutto, w której zawarta jest podstawa opodatkowania oraz podatek.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, iż w przypadku kiedy Spółka nie ma prawa do wykazania danej dostawy jako eksportu towarów, a tym samym nie może zastosować preferencyjnej stawki podatku VAT 0 %, powinna rozliczyć taką dostawę na terytorium kraju oraz opodatkować stawką właściwą dla danego towaru stosując metodę liczenia " w stu" przyjmując, że wartość dostawy na fakturze jest ceną brutto (zawierającą podatek od towarów i usług).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj