Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-17/06/JW
z 14 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-17/06/JW
Data
2006.04.14



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawki podatku
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy do zaliczki otrzymanej na poczet WDT należy zastosować stawkę 0%, stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy o VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 11.01.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.01.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług z tytułu otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT).

Wnioskodawca otrzymał od kontrahenta zaliczkę na poczet przyszłej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy do zaliczki otrzymanej na poczet WDT należy zastosować stawkę 0%, stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika, w analizowanej sprawie, należy ująć fakturę VAT potwierdzającą otrzymanie zaliczki ze stawką 0% w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki, tj. w miesiącu wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT).

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z treścią art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Ponadto z treści złożonego wniosku wynika, iż Podatnik otrzymał od kontrahenta zaliczkę na poczet przyszłej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Otrzymanie części należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi nie zostało wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT jako czynność podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem.

Jednakże, na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, otrzymanie całości lub części ceny przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części tej ceny.

Przyporządkowanie otrzymanej części należności do czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym przypadku - wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (art. 5 ust. 1 pkt 5) - prowadzi do twierdzenia, iż właściwą stawką podatku, dla otrzymanych części należności na poczet WDT, będzie stawka, jaka obowiązuje dla samej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z przepisami art. 41 ust. 3 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

W art. 42 zostały określone warunki, od spełnienia których uzależnione jest zastosowanie stawki podatku 0%.

I tak, zgodnie z ust. 1 cyt. przepisu, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Tut. Organ zauważa, iż w art. 42 ust. 3 oraz w ramach rozszerzenia katalogu - w ust. 11 cyt. ustawy zostały wymienione rodzaje dowodów, o których mowa w powyższym przepisie.

Zdaniem tut. Organu zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% dla otrzymanej części należności przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w okolicznościach, o których stanowi przepis art. 20 ust. 3 ustawy o VAT będzie właściwym.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% z tytułu otrzymanej przedpłaty nie jest uzależnione od faktu posiadania dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3 i ust. 11, potwierdzających dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, na poczet której Podatnik otrzymał część należności. Otrzymanie przez Podatnika przedpłaty, w okolicznościach o których stanowi przepis art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w dacie wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny i wykazania jej w deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał, z właściwą dla tej czynności stawką podatku, która w tym przypadku wynosi 0%.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3 ustawy o VAT).

Natomiast szczegółowe zasady wystawiania faktur określa - wydane na podstawie delegacji zawartej m.in. w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Stosownie do zapisów § 14 ust. 1 tego rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. W ust. 2 § 14 w/cyt. rozporządzenia ustawodawca wskazał, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Z powołanych powyżej przepisów dotyczących wystawiania faktur zaliczkowych wynika jednoznacznie, że wystawienie takiej faktury nie może nastąpić później niż siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki. Treść § 14 ust. 1 rozporządzenia wskazuje na pewną chronologię zdarzeń: otrzymanie zaliczki, a następnie wystawienie faktury. Ustawodawca nie zastrzegł, iż przepis ten stosuje się jedynie do zaliczek w przypadku dostaw krajowych, będzie on miał zatem zastosowanie również w przypadku zaliczek na poczet dostaw wewnątrzwspólnotowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj