Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PP3/443-0012/06
z 13 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-0012/06
Data
2006.04.13



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
korekta podatku
otrzymanie faktury


Pytanie podatnika
Czy posiadając określone dokumenty przysługuje prawo do korekty podatku należnego przy eksporcie towarów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 25.01.2006r., (data wpływu do urzędu 15.02.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 28.02.2006r., (data wpływu do urzędu 09.03.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: korekty podatku należnego przy eksporcie towarów,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 25.01.2006 roku (data wpływu do urzędu 15.02.2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 28.02.2006r. (data wpływu do urzędu 09.03.2006r.), Spółka z o.o. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca wyeksportował dla odbiorcy tureckiego katalogi reklamowe. Dostarczenie katalogów zlecił przewoźnikowi. Odprawy celnej dokonał w urzędzie celnym w Gdyni. Po dokonaniu odprawy zanim oddał kartę 3 dokumentu SAD przewoźnikowi sporządził sobie jego kserokopię. Po wykonaniu usługi przewoźnik nie zwrócił wnioskodawcy karty dokumentu SAD twierdząc, ze kierowca który bezpośrednio usługę wykonywał juz nie pracuje i nie oddał żadnych dokumentów. Przewoźnik nie umie też określić jaką trasą były przewożone katalogi i w którym miejscu opuściły teren Wspólnoty. Wnioskodawca wystąpił do zamawiającego o przesłanie potwierdzenia wwozu katalogów na jego obszar celny. W odpowiedzi otrzymał dokument celny wwozu na teren Turcji. Ponadto zamawiający uiścił całą należność za dostarczone katalogi zgodnie z otrzymanymi fakturami.

Wnioskodawca pyta czy podatnikowi dokonującemu eksportu towarów, posiadającemu następującą dokumentację potwierdzającą dokonanie wywozu:

  • kserokopia 3 strony dokumentu SAD z pieczątką Urzędu Celnego wyjścia;
  • kopia faktury z pieczątką Urzędu Celnego wyjścia;
  • kserokopia dokumentu celnego wwozu towaru na terytorium Turcji w języku oryginalnym;
  • potwierdzenie z banku wpłynięcia należności za dostarczony towar;
  • kserokopia dokumentu CMR;

  • przysługuje prawo do sporządzenia korekty deklaracji dla podatku od towaru i usług VAT-7 zgodnie z art.41 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem wnioskodawcy stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem, ze podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Wnioskodawca nie otrzymał na czas stosownych dokumentów dlatego składając deklarację VAT-7 zastosował stawkę krajową. Wnioskodawca uważa, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje mu w przypadku otrzymania w terminie późniejszym stosownych dokumentów złożenie korekty deklaracji za dany okres. Zdaniem wnioskodawcy posiadane przez niego dokumenty w pełni potwierdzają fakt wywozu katalogów poza terytorium Wspólnoty i są wystarczające do sporządzania korekty deklaracji VAT-7.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wyniku czynności określonych w art.7 ust.1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz jest dokonywany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz;

  3. jak stanowi art. 2 ust. 8 ustawy z dnia 11.02.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W przypadku wywożenia towaru transportem drogowym urzędem celnym właściwym w rozumieniu art.2 pkt 8 ustawy jest urząd wyprowadzenia, będący ostatnim urzędem celnym przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty, czyli najczęściej urząd zlokalizowany na granicy terytorium Wspólnoty. Urząd ten - na życzenie - poświadcza eksporterowi lub podmiotowi go reprezentującemu egzemplarz 3 SAD zgłoszenia wywozowego, odnośnie faktu fizycznego wywozu towarów. Potwierdzenie przyjmuje formę pieczęci z nazwą urzędu i datą.

W piśmie Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 15 lipca 2005 roku (nr 450000-U1PC-OS5-64/05/1427) stwierdzono, że "dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty jest przede wszystkim karta 3 dokumentu SAD, zawierająca na odwrocie pieczęć wskazującą datę i nazwę urzędu celnego, czyli urząd, który nadzorował faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty i dokonał potwierdzenia, że towary opuściły obszar Unii Europejskiej".

Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust.6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art.109 ust.3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust.6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nie otrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju - zgodnie z ust.7, który stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określonym w ust.7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument - zgodnie z ust.9. Korekta ta polega na pomniejszeniu kwoty podatku należnego za ten miesiąc o podatek należny, z tytułu sprzedaży, która została zaewidencjonowana jako krajowa we wcześniejszym miesiącu. Towarzyszyć temu powinno również zmniejszenie wartości sprzedaży w tej stawce i wykazanie tej samej kwoty jako sprzedaży eksportowej, objętej stawką 0%.

W sprawie objętej zapytaniem strona nie posiada potwierdzenia dokonanego przez urząd celny wyjścia - wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Zatem pomimo, iż okoliczności faktyczne wskazują, że nastąpił wywóz towaru do Turcji (o czym świadczy deklaracja importowa), to podatnik nie ma prawa do stawki 0%, gdyż nie spełnia warunków formalnych do jej zastosowania. Strona posiada wyłącznie dokumenty celne opatrzone pieczęciami wewnętrznego urzędu celnego, natomiast nie jest w posiadaniu dokumentów potwierdzonych przez właściwy urząd celny, który nadzorował faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Wspólnoty.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdza, iż wnioskodawca nie ma prawa przy takich okolicznościach faktycznych do korekty podatku należnego. Uprawnienie to będzie przysługiwało w miesiącu, w którym spółka otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty dokonany przez urząd celny określony w przepisach celnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj