Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-30/06/AG
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-30/06/AG
Data
2006.04.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
podatek naliczony
samochód osobowy
samochód używany
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W kwietniu 2005r. zakupiłem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W ewidencji nabyć i deklaracji VAT-7 rozliczyłem z tytułu nabycia ww. samochodu kwotę 4.237,70 zł. stanowiącą 50 % kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję. Obecnie, w związku z trudnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozpatruję wycofanie ww. samochodu z ewidencji środków trwałych prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa i przekazanie go na potrzeby własne.
Moim zdaniem w odniesieniu do czynności przekazania na potrzeby własne samochodu, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy, nie powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług, ponieważ minęło pół roku od momentu rozpoczęcia jego użytkowania, a przy jego zakupie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o 50 % podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej tą czynność (w oparciu o § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.)


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.02.2006r.(data wpływu do Urzędu 09.02.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 01.02.2006r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania na potrzeby własne podatnika używanego samochodu osobowego, który był wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w kwietniu 2005r. zakupił Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W ewidencji nabyć i deklaracji VAT-7 rozliczył Pan z tytułu nabycia ww. samochodu kwotę 4.237,70 zł. stanowiącą 50 % kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej transakcję. Obecnie, w związku z trudnościami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, rozpatruje Pan wycofanie ww. samochodu z ewidencji środków trwałych prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa i przekazanie go na potrzeby własne.

Zdaniem wnioskodawcy w odniesieniu do czynności przekazania na potrzeby własne samochodu, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy, nie powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług, ponieważ minęło pół roku od momentu rozpoczęcia jego użytkowania, a przy jego zakupie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o 50 % podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej tą czynność (w oparciu o § 8 ust. 1 pkt.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust. 1 pkt 1, w myśl art. 7 ust.2 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części

Z powyższego wynika, że czynność przekazania towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika na jego cele osobiste jest traktowana jak dostawa towaru, co oznacza, że podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

§ 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) mówi, że zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. jeżeli okres używania ich przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Powyższy przepis zwalnia od podatku dostawę samochodów osobowych przy zakupie których przysługiwało podatnikowi dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o 50 % (w przypadku zakupu dokonanego w kwietniu 2005r.) podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie, a okres użytkowania tych samochodów przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz akt podatkowych wynika, że w kwietniu 2005r. nabył Pan samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wprowadzając go do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. W złożonej w tutejszym Urzędzie deklaracji VAT-7 za kwiecień 2005r. dokonał Pan obniżenia podatku należnego o 50 % podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej ww. czynność i użytkował Pan ww. samochód dłużej niż pół roku. Obecnie planuje Pan przekazanie ww. samochodu na cele osobiste.

W związku z powyższym wykonanie przez Pana ww. czynności, na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, traktowane jest na równi z dostawą towaru, przy czym na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dostawa ta została zwolniona od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj